sistudio.pl

Portal budowlany

okno
Dom

Okna HST czy PSK? Co wybrać?

Budując dom można zastanawiać się nad wieloma wariantami okien balkonowych, które mogą prowadzić na taras lub do ogrodu. W związku z tym można wybrać tradycyjny wariant lub okna przesuwne: okna PSK lub okna HST.

Które rozwiązanie okna balkonowe przesuwne będą najlepsze?

Nie da się jednoznacznie określić, które rozwiązanie będzie najlepsze. Dużo zależy od indywidualnych preferencji kupującego, a także efektu, jaki chce osiągnąć.

Okna HST mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które oczekują od okien balkonowych czegoś więcej. Ich konstrukcja pozwala na zastosowanie większego rozmiaru szyby, zwiększając możliwości doświetlenia wnętrza. Ich mechanizm sprawia, że przy użyciu niewielkiej siły, komfortowo otwiera się takie okna balkonowe. Jedno ze skrzydeł jest ruchome, drugie zaś pozostaje w miejscu.

Okna PSK z kolei przypominają okna HST, jednak są ograniczone wymiarami, a obsługa ich wymaga nieco więcej siły niż w przypadku HST. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że szyny są w ościeżnicy, przez co w oknach PSK, są bardziej widoczne.

Tradycyjne okna balkonowe posiada zdecydowana większość osób, dlatego o ich właściwościach użytkowych nie ma się co rozpisywać.

Okna HST wydają się być najlepszym rozwiązaniem do domu, zwłaszcza jeżeli kupującemu zależy na komforcie użytkowania, a także możliwości doświetlenia wnętrza budynku. Należy mieć na uwadze, że okna HST nie są najtańszym rozwiązaniem, ale możliwość dostosowania ich do swoich potrzeb sprawia, że wysokość ceny jest w pełni zrozumiała i akceptowalna.

Ile kosztują okna HST?

Jest to uzależnione od wielkości takiego okna, zastosowanych materiałów, ilości takich okien balkonowych, itp. W związku z tym trzeba liczyć się z indywidualną wyceną, jaką podaje producent takich okien lub sklep zajmujący się ich sprzedażą.

Na cenę może mieć również wpływ jakość materiałów, z których okna balkonowe HST zostaną wykonane. Okna balkonowe przesuwne tego typu w zależności od producenta mogą być zrealizowane w różnych wariantach. 


Okna HST należy zatem wybrać w oparciu o zebrane informacje odnośnie możliwości ich konfiguracji, a także tego, czy firma zajmująca się ich sprzedażą, jest w stanie także zrealizować ich montaż.