sistudio.pl

Portal budowlany

rośliny wzdłuż ogrodzenia
Dom

Rośliny wzdłuż ogrodzenia – co warto posadzić przy płocie?

Jeśli chcemy urozmaicić domowy ogródek, jednocześnie nie tracąc przy tym dodatkowej przestrzeni, warto posadzić efektowne rośliny wzdłuż ogrodzenia. Tym bardziej że drzewa i krzewy posadzone przy płocie będą świetną zaporą, która skutecznie odgrodzi nas od hałaśliwej ulicy, wiatru oraz kurzu. Zatem jakie rośliny warto posadzić przy ogrodzeniu?

Rośliny wzdłuż ogrodzenia – krzewy

Krzewy wydają się najbardziej naturalnym i oczywistym wyborem, ponieważ rosnąc gęsto przy ogrodzeniu, zapewnią nam upragnioną prywatność. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni gatunek, dobrze jest sprawdzić jak szybko rosną interesujące nas krzewy oraz jaką finalnie osiąganą wysokość. Może się bowiem okazać, że wybrana roślina będzie za niska w stosunku do naszego ogrodzenia, przez co nie spełni swojej funkcji.

Ponadto z krzewów można szybko stworzyć liściaste lub kwieciste żywopłoty. Jeśli chcemy osiągnąć właśnie taki rezultat, to warto rozważyć takie rośliny jak buk, grab, bukszpan, głóg lub kalina.

Rośliny wzdłuż ogrodzenia – tuje

Sadzenie tui wzdłuż ogrodzenia stało się ostatnio bardzo modne, ponieważ, te dorodne iglaki szybko rosną oraz są wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego tuje nie wymagają intensywnej pielęgnacji i będą stanowiły piękną zieloną zaporę niezależnie od pory roku. Co więcej, tuje można dowolnie formować w najróżniejsze kształty w zależności od indywidualnych upodobań. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na tuje, a chcemy koniecznie posadzić wzdłuż ogrodzenia iglaki, to można jeszcze rozważyć takie gatunki jak świerk, jałowiec, cis, sosna i modrzew.

Rośliny wzdłuż ogrodzenia – pnącza

Szukając oryginalnych rozwiązań do ogrodu, warto postawić na pnącza, szczególnie jeśli posiadamy płot z oczkami. Wówczas pnącza będą nie tylko efektownie wiły się wzdłuż płotu, ale i zaczną oplatać konstrukcję ogrodzenia, tworząc zwartą zieloną ścianę. Chcąc ozdobić płot tego typu roślinami, można wybrać całoroczny bluszcz lub sezonową winorośl.

Jedynym minusem sadzenia pnączy przy płocie jest utrudniony dostęp do konstrukcji ogrodzenia. Przez co można nie zauważyć drobnych uszkodzeń, czy ubytków w płocie, a ewentualna naprawa również będzie problematyczna.

Zatem jeśli chcemy skutecznie odgrodzić nasz przydomowy ogródek od sąsiadów, czy ruchliwej ulicy, możemy zasadzić przy płocie krzewy, modne tuje lub pnącza. Przy czym warto pamiętać, że każda z tych opcji posiada swoje plusy i minusy, a ostateczna decyzja powinna być uzależniona od naszych preferencji oraz możliwości finansowych.

zycierzeczy.pl