sistudio.pl

Portal budowlany

dotacje na budowę domu 2022
Dom

Dotacje na budowę domu 2022, czyli jak zyskać zastrzyk gotówki

Posiadanie własnego domu ma wiele zalet, nic więc dziwnego, że zainteresowanie działkami budowlanymi jest bardzo szerokie, a inwestorów nie odstraszają nawet wysokie koszty inwestycji. Zalety jednak w tym przypadku zdecydowanie przewyższają wady, a dodatkowo można starać się o pozyskanie środków, które pomogą nam tę inwestycję zrealizować.

Czego dotyczą dotacje na budowę domu 2022?

Co prawda większość dotacji, z jakich może skorzystać przeciętny obywatel, związane są z modernizacją już istniejących domów, w tym skorzystanie z dofinansowań na wymianę kotłów do ogrzewania domu, które z założenia mają stawać się coraz bardziej ekologiczne. Można także uzyskać dotację na zainstalowanie fotowoltaiki, której zalety na pewno właściciele domu docenią. Jeśli chodzi o dotacje na budowę domu 2022 to one również dotyczą tych inwestycji, które uczynią nowy dom znacznie bardziej energooszczędnym, a nawet pasywnym. W grę wchodzi więc zarówno sposób ogrzewania, fotowoltaika oraz działania mające na celu zwiększenie retencji na swojej posesji. Dąży się do tego, aby wszystkie nowo powstające budynki po 2021 roku miały jak najmniejsze zużycie energii, a nawet zerowe, więc projekt domu pasywnego może być w obecnym czasie strzałem w dziesiątkę.

Najpopularniejsze programy na dotacje

Istnieje kilka najbardziej rozpoznawalnych na rynku programów, z których można pozyskać dotacje na dofinansowanie inwestycji budowlanej o wymiarze energooszczędnym. Jest to przede wszystkim program „Mój prąd”, „Czyste powietrze” oraz „Moja woda”. Są to programy ogólnopolskie, ale warto także zapoznać się z lokalnymi możliwościami dotacji. Nierzadko zdarza się, że gminy mają swoje dodatkowe programy, z których również można coś uszczknąć dla swojej inwestycji. Oczywiście tutaj dużo zależy od zamożności gminy, ale zawsze warto zapytać.

Kto może skorzystać z dotacji?

Dotacje na budowę domu 2022 najłatwiej pozyskają właśnie ci, którzy inwestują w budynek jak najbardziej pasywny. O tym, jakie warunki trzeba spełnić, trzeba sprawdzić w regulaminach programów dotacji, które z roku na rok mogą być modyfikowane. Zdarza się, że w urzędach miast i gmin dostępni są specjalni konsultanci w tym zakresie, którzy pomogą nam uzyskać potrzebne informacje. Na pewno dotacje na budowę domu 2022 znacznie łatwiej będzie uzyskać młodym rodzinom, a także tym wielodzietnym, które mają ograniczone możliwości finansowe. Niemniej zawsze warto dowiedzieć się o takich możliwościach, ponieważ mogą przynieść niespodziewany zastrzyk gotówki.

tearebels.pl