sistudio.pl

Portal budowlany

filtry do oczyszczacza powietrza
Wnętrza

Filtry do oczyszczacza powietrza, które poprawią jakość naszego życia

Częste infekcje dróg oddechowych to prawdziwa zmora okresu jesienno-zimowego, ale bardzo często sami jesteśmy sobie winni, przebywając zbyt rzadko na świeżym powietrzu, a do tego spędzając całe dnie w suchych pomieszczeniach. Wysuszona śluzówka to gwarancja, że znacznie szybciej zaszkodzi nam wirus. Dlatego warto stosować nawilżacze i oczyszczacze powietrza.

Suche powietrze w mieszkaniach – jak sobie z nim radzić?

Każdy dobrze wie, że samo wietrzenie nie na wiele się przyda, szczególnie gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy, a za oknem pełno szkodliwego dymu z okolicznych kominów – w takiej sytuacji otwarcie okna może być jeszcze bardziej niebezpieczne. Jak w takim razie oczyścić powietrze w domu i odpowiednio je nawilżyć, aby skutecznie poprawić swoją odporność? Najlepszym rozwiązaniem są oczyszczacze i nawilżacze powietrza.

Dzięki nim jakość powietrza w niewietrzonych mieszkaniach można bardzo łatwo poprawić. Zadaniem tych urządzeń jest nawilżenie powietrza, a często także usunięcie niezdrowych pyłów, a nawet alergenów – wszystko zależy od tego, w jakie urządzenie zainwestujemy, oraz jakie zastosujemy filtry do oczyszczacza powietrza. W sprzedaży dostępne są urządzenia całkiem proste, jak i dużo bardziej zaawansowane urządzenia, oczywiście różnią się także ceną. To, na jaki się zdecydujemy, powinno przede wszystkim być podyktowane naszymi potrzebami oraz preferencjami.

Jak działają oczyszczacze do powietrza?

Wszystko zależy od rodzaju urządzenia oraz zastosowanego filtra, który odpowiada za oczyszczanie powietrza z różnego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń. Filtry do oczyszczacza powietrza mogą między innymi usuwać kurz i nawilżać powietrze, ale bardziej zaawansowane urządzenia mogą również filtrować powietrze ze szkodliwych pyłów, które przedostaną się z ulicy do naszego mieszkania, a także zarodników pleśni i grzybów, które unoszą się w powietrzu za sprawą układów wentylacyjnych w domu. Niektóre poradzą sobie nawet z tak małymi drobinkami, jak szkodliwe cząsteczki znajdujące się w dymie papierosowym. Dzięki temu powietrze w mieszkaniu staje się nawilżone i znacznie bardziej czyste, co ma wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie. Inwestycja w tego rodzaju urządzenie jest więc jak najbardziej sensowna.

Filtry do oczyszczacza powietrza i ich rodzaje

Sercem każdego oczyszczacza jest filtr. To, w jaki filtr zainwestujemy, ma wpływ na jakość naszego powietrza w domu. Wyróżnia się między innymi filtry do oczyszczacza powietrza ewaporacyjne, które nawilżają, a przy okazji również filtrują powietrze ze szkodliwych cząstek. Innym rodzajem są filtry węglowe czy elektrostatyczne, które do działania wykorzystują zjawisko jonizacji, a także HEPA, które są bardzo skuteczne w usuwaniu nawet najmniejszych drobinek. Oczywiście różnią się one także pod względem ceny, a im bardziej zaawansowany filtr, tym również jego cena jest wyższa.

Jak dobrać filtr do oczyszczacza?

Filtry do oczyszczacza powietrza dobiera się przede wszystkim adekwatnie do rodzaju urządzenia oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Ponadto różnią się one także wydajnością i większość z nich należy systematycznie wymieniać. Częstotliwość wymiany filtrów uzależniona jest między innymi od intensywności ich eksploatacji, ale najważniejszą zasadą jest stosowanie się pod tym względem do zaleceń producenta. Regularna wymiana filtrów to gwarancja czystego i nawilżonego powietrza, co ostatecznie przełoży się zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Warto o tym pamiętać przede wszystkim zimą.