sistudio.pl

Portal budowlany

rośliny w ogrodzie
Ogród

Poznajcie rośliny, które warto zasadzić w ogrodzie i sposoby pielęgnacji

Wiele osób sadzi w swoim ogrodzie tuje. Takie rozwiązanie jest już wybierane na szeroką skalę, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest też bardzo szkodliwe. Warto dowiedzieć się więcej, dlaczego tuje nie są dobrym wyborem do ogrodu, ale też poznać rośliny, które warto zasadzić i sposoby ich pielęgnacji.

Tuja – co warto wiedzieć?

Tuję można określić mianem ulubionej rośliny żywopłotowej Polaków. Trzeba przyznać, że tuje są niemal w każdym ogrodzie, czy nawet małym ogródku. Na pewno ich zaletą jest fakt, że są tanie. Rosną przy tym szybko i dobrze się rozrastają. Są stosunkowo odporne na warunki atmosferyczne i rzeczywiście można stwierdzić, że ich zaletą jest fakt, że zapewniają prywatność. I w sumie wydawałoby się, że tuje to dobry wybór, ale niestety tak nie jest, a to za sprawą tujonu. Wywołuje on drażliwość, psychozę, ale też drgawki czy arytmię. Oczywiście tujon to po prostu żywotnik, a zatem znana wszystkim tuja. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest szkodliwy tak samo dla ludzi, jak i zwierząt. Niestety nadal tujami obsadza się liczne place zabaw, a źródła takie jak choćby Medical Tribune przedstawiają wyniki badań, które jasno ukazują, jak wiele złego może poczynić nawet przypadkowe zjedzenie tui. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są liście, a dokładnie świeże zielone końcówki pędów, ale też sok, czy owoce tui. Mała ilość jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci czy dla zwierząt. Z kolei w przypadku osób dorosłych pyłki mogą w znaczący sposób zwiększać objawy astmy czy alergii.

Czy jest dobra alternatywa dla tui?

Wiele osób zastanawia się, co w takim przypadku zasadzić w ogródku. Wbrew pozorom możliwości jest sporo. Doskonałym wyborem są choćby krzaczki owocowe. Warto tutaj postawić na owocowe żywopłoty, które są piękne, a przy tym bezpieczne oraz pożyteczne. Można np. wybrać ognika szkarłatnego. Ciekawym wyborem jest ligustr pospolity. Warto tutaj wiedzieć, że człowiek nie może ich spożywać. Z kolei dla ptaków są one wartościowym pokarmem. Świetnym wyborem jest oczywiście rokitnik pospolity. Jego owoce są niezwykle bogate w witaminy, ale i sole mineralne. Świetnie sprawdzą się na przetwory czy do suszenia. Jeżeli chcecie wybrać roślinę o jadalnych owocach to polecamy Wam ałycze, która często mylona jest z mirabelką. Owoce są rzeczywiście smaczne i zdrowe, a przy tym roślina jest łatwa w uprawie. Pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie, choć wymienione przez nas rośliny nie wymagają duże dawki pielęgnacji, to w upały niezbędne jest ich podlewanie i do tego celu przydadzą się węże ogrodowe.

Lawenda – dobry wybór do każdego ogrodu

W ogrodzie bez wątpienia warto posadzić lawendę, tym bardziej że jej uprawa, sadzenie i przycinanie nie jest trudne. Zachwyca nie tylko estetyką, ale też pięknym zapachem. Przy odpowiedniej pielęgnacji naprawdę szybko się rozrasta i tworzy niezwykle bogate krzewy. Odstrasza też komary i mszyce. Pamiętajcie, że choć jej uprawa nie jest bardzo trudna, to jednak potrzebuje ona zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża. Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, to należy ją zwapnować kredą bądź dolomitem. Pamiętajcie o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, że lawenda lubi stałą wilgotność podłoża. To oznacza, że jeżeli upały są naprawdę duże, to trzeba ja regularnie podlewać, przy czym nie musicie kupować drogich zestawów zraszających. Zakupcie węże do podlewania w Euro Ogród. Dostępnych jest wiele modeli, polecamy choćby elastyczne, które zwiększają swoją długość nawet trzykrotnie w czasie podlewania. Można zakupić też węże z bębnem ułatwiającym ich rozwijanie.

Trawa pampasowa – piękna i stylowa

Do ogrodu dobrze sprawdzi się trawa pampasowa, która jest niezwykle dekoracyjna, a przy tym nie jest wymagająca w uprawie. Nie trzeba przycinać jej na zimę. Młode rośliny można osłaniać przy użyciu agrowłókniny. Wiosną tak jak inne trawy ozdobne, także trawę pampasową mocno, wręcz radykalnie się przycina. Dzięki temu szybciej może wypuścić nowe pędy. Można wybierać trawę pampasową kwitnącą na różne kolory i górującą nad innymi roślinami, bo warto wiedzieć, że trawa dorasta nawet do 2 metrów.