sistudio.pl

Portal budowlany

opakowania jednostkowe
Lifestyle

Czym są opakowania jednostkowe? Budowa, rodzaje i zastosowanie

Opakowania spełniają zróżnicowane funkcje – chronią umieszczone w nich produkty, umożliwiają ich transportowanie i przechowywanie, a także przyciągają uwagę i zachęcają do zakupu. Wśród dostępnych rodzajów materiałów opakowaniowych znajdują się opakowania jednostkowe. Wyjaśniamy najważniejsze informacje na ich temat!

Czym są opakowania jednostkowe?

Najczęściej stosuje się podział opakowań na trzy główne kategorie, a dokładnie na opakowania jednostkowe, opakowania zbiorcze oraz na opakowania transportowe. Opakowania jednostkowe przeznaczone są do pakowania pojedynczych produktów. Przynajmniej dwa opakowania jednostkowe dają opakowanie zbiorcze. Opakowania transportowe z kolei przeznaczone są do transportu opakowań jednostkowych i zbiorczych.

Do czego wykorzystuje się opakowania jednostkowe?

Aktualnie opakowania tego typu używane są w wielu branżach, między innymi mogą one służyć jako:

  • opakowania spożywcze,
  • opakowania kosmetyczne,
  • opakowania dla produktów chemicznych,
  • opakowania farmaceutyczne,
  • opakowania na zabawki,
  • opakowania dla branży samochodowej,
  • opakowania dla branży tekstylnej i obuwniczej.

Opakowania jednostkowe – jakie spełniają funkcje?

Głównym celem opakowań jednostkowych jest ochrona produktów. Umożliwiają one zmniejszenie strat podczas transportu i ekspozycji produktów, zabezpieczają je przed różnymi rodzajami czynników zewnętrznych, na przykład takich jak wilgoć, promieniowanie słoneczne.

Jako że opakowania te stosowane są przede wszystkim w sprzedaży detalicznej, widzi je klient. Właśnie dlatego ich estetyka ma szczególne znaczenie, ponieważ dzięki niej mogą one przyciągać uwagę i wyróżnić produkty na tle konkurencji na półce sklepowej. Dodatkowo służą one do informowania – umieszczane są na nich informacje dotyczące produktów, na przykład ich nazwa, skład, przeznaczenie, sposób użytkowania.

Z jakich materiałów wykonuje się opakowania jednostkowe?

Do produkcji opakowań jednostkowych wykorzystuje się różne rodzaje materiałów, które dobiera się zależnie od produktu, warunków jego transportu i przechowywania, wymaganego stopnia ochrony. Do produkcji opakowań jednostkowych używane są głównie tektura lita, falista oraz papier, a także tworzywa sztuczne.

Obecnie dużym zainteresowaniem wśród klientów firm opakowaniowych cieszą się opakowania jednostkowe wykonane z tektury i papieru. Za ich zastosowaniem przemawiają niska cena, szerokie zastosowanie, łatwa personalizacja, a także możliwość recyklingu.

Rodzaje opakowań jednostkowych

Opakowania jednostkowe można podzielić na różne kategorie pod względem ich budowy. Poniżej wymieniamy te najczęściej stosowane. Te rodzaje opakowań jednostkowych mogą być także uzupełnione o dodatkowe elementy, na przykład:

  • okienka z folii lub bez folii,
  • uchwyty do przenoszenia,
  • tasiemki do wiązania,
  • magnesy do zamykania,
  • ozdobne wypełnienie.

Opakowania klejone

Wyposażone są w 1, 2, 3, 4 albo 5 punktów klejowych, dzięki czemu opakowanie po złożeniu pozwala stworzyć dopasowane do produktu pudełko. Tego typu opakowania są używane na różne produkty, na przykład mogą one posłużyć do zabezpieczenia kosmetyków, delikatnych produktów spożywczych, leków i suplementów.

Opakowania typu wieczko/denko

To rodzaj opakowań składających się z dwóch elementów, czyli wieczka i denka. Po złożeniu dają one wytrzymałe i estetyczne pudełko, które nadaje się również do prezentacji produktów. Opakowania tego typu często używane są w branży obuwniczej, tekstylnej, ale również mogą być wykorzystane jako ozdobne opakowania na biżuterię czy galanterię skórzaną.

Opakowania typu display

Jest to rodzaj opakowań kartonowych, które przeznaczone są do umieszczania w nich produktów wymagających atrakcyjnej ekspozycji. Najczęściej są wykończone nadrukami i mogą być umieszczone na półkach, ladach sklepowych. Takie opakowania używane są głównie na produkty spożywcze, na przykład na batoniki, cukierki.

Opakowania typu popcorn

Są to opakowania, które mają otwartą górę i często używane są one do pakowania produktów sprzedawanych w punktach gastronomicznych, na przykład popcornu.

Opakowania jednostkowe – druk i uszlachetnianie

Aby opakowania jednostkowe mogły spełniać funkcje marketingowe, ale również informacyjne, są one wykańczane przez drukowanie i uszlachetnianie. Nadruk może być wykonany bezpośrednio na opakowaniu albo mogą być one kaszerowane – nadruk wykonuje się wtedy na papierze i okleja nim opakowanie.

Do uatrakcyjnienia wyglądu opakowań jednostkowych używane są też różne techniki uszlachetniania, na przykład:

  • tłoczenie,
  • złocenie,
  • lakierowanie dyspersyjne, strukturalne, olejowe, z efektami,
  • laminowanie foliami matowymi, błyszczącymi, soft-touch.

Dzięki tak wielu możliwościom personalizacji opakowania jednostkowe mogą być indywidualnie dopasowane do każdego produktu.