sistudio.pl

Portal budowlany

ubezpieczenie domu
Dom

O tym musisz wiedzieć, zanim ubezpieczysz dom

Kupiliśmy albo wybudowaliśmy dom, od fundamentów po dach? Świetnie! Teraz pozostało odpowiednio go wyposażyć, zaprosić rodzinę i przyjaciół, urządzić grill i rozsiąść się wygodnie na hamaku. Niestety, zanim zaczniemy się cieszyć własnym kawałkiem świata, czeka nas jeszcze jedna ważna decyzja – ubezpieczenie domu (lub mieszkania). Dlaczego to takie ważne?

Czy ubezpieczenie domu jest dobrowolne?

W przeciwieństwie do OC czy ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenie domu jest po pierwsze tanie, po drugie nieobowiązkowe. A przynajmniej w teorii. Jeśli bank udzielił nam kredytu na zakup domu, może wymagać od nas, abyśmy wykupili polisę ubezpieczeniową. Nieruchomości kupowane przy wsparciu kredytu hipotecznego muszą zostać objęte ubezpieczeniem. Sprawę reguluje nie tyle odgórnie narzucane przez państwo przepis, a bank, u którego staramy się o kredyt.  Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu bank udziela nam olbrzymiego wsparcia, a zakupiona z jego pieniędzy nieruchomość jest przecież inwestycją. Na szczęście dla nas to my decydujemy, u jakiego stowarzyszenia chcemy wykupić polisę, co ma ona obejmować oraz ile kosztować. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, sprawdź w tym serwisie ranking aktualnych ofert ubezpieczycieli zajmujących się ochroną domów i mieszkań.

Jeszcze jedna ważna kwestia – jeśli jesteśmy właścicielami gospodarstwa o powierzchni przekraczającej hektar, musimy wykupić ubezpieczenie oraz objąć nim budynki gospodarcze znajdujące się na naszej działce.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie domu obejmuje to, co stanowi z domem jedną bryłę, a zatem wszystkie elementy konstrukcyjne, od piwnicy po panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu, tarasy, chodniki, schody zewnętrzne, instalacje gazowe, elektryczne i kanalizacyjne, balustrady oraz garaż, jeśli tylko nie jest osobnym budynkiem. Polisa obejmuje również elementy stałe, czyli drzwi i okna czy podłogę.

A co z ruchomościami?

Warto zaznaczyć, że wiele ofert polis mieszkaniowych oferuje dodatkową usługę w postaci zabezpieczenia sprzętu RTV i AGD, jak również mebli, ubrań, gotówki, sprzętu sportowego, a nawet przedmiotów należących do naszych gości.

W zależności do wyboru ubezpieczyciela możemy poprosić o dodatkowe ubezpieczenie naszych cennych przedmiotów, które wyniesie paręset złotych. Wydaje się, że to dużo? Weźmy pod uwagę, że jeśli dysponujemy drogim sprzętem – na przykład laptopem czy smartfonem – i zdecydujemy się na przedłużenie gwarancji ze sklepu, za gwarancję dla każdego z tych przedmiotów zapłacimy osobno, od kilkuset złotych do nawet półtora tysiąca. Tymczasem my, w ramach polisy, możemy relatywnie tanio ubezpieczyć wszystkie cenne przedmioty, jeśli tylko są używane – jeśli wygasła już ich gwarancja ze sklepu (najczęściej wynosi dwa lata).

Korzyści z wykupu polisy

  • Cena nieporównywalnie tańsza niż w przypadku zakupu samochodu ubezpieczenia OC czy ubezpieczenia zdrowotnego;
  • Pełna swoboda w wyborze ubezpieczyciela;
  • Spokojna przyszłość – ubezpieczenie pokrywa wypadki losowe takie jak pożar, zalanie czy awarie.