sistudio.pl

Portal budowlany

jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej
Wnętrza

Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej samodzielnie?

Kuchnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w naszych domach. Nic więc dziwnego, że meble kuchenne po jakimś czasie mogą nie być już tak atrakcyjne jak wcześniej. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu remontować całą kuchnię, co wiąże się często ze sporym nadszarpnięciem naszych oszczędności. Czasem wystarczy niskobudżetowa renowacja, która również pozwoli na uzyskanie estetycznej i ładnej aranżacji kuchennej. Przemalowanie mebli kuchennych jest zabiegiem tanim, jednocześnie pozwalającym na uzyskanie nawet spektakularnej metamorfozy. 

Metamorfoza kuchni

Odnawianie mebli kuchennych zamiast kupno nowych staje się coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na spore oszczędności, ale również przez rosnący ruch eco-friendly. Naprawa zamiast wyrzucanie i kupno nowych jest o wiele lepsze dla środowiska i nie napędza konsumpcjonizmu. Odnowa mebli z płyty wiórowej nie jest wcale taka trudna, a jest w stanie całkowicie odnowić nasze wnętrze.

Pierwszy etap prac to przede wszystkim ocena stanu mebli. Należy zweryfikować, czy okleina nie jest uszkodzona i czy nie posiada spulchnień oraz pęcherzy. Jeśli nasze meble nie są zniszczone, możemy przystąpić do malowania ich specjalną farbą do renowacji mebli kuchennych. Jeśli natomiast na frontach widoczne są uszkodzenia, w dalszym ciągu możemy je pomalować. Inną opcją jest wymiana samych frontów, która wyniesie nas o wiele mniej niż koszt nowej kuchni. 

Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej?

Prace powinniśmy zacząć od dokładnego przygotowania powierzchni. Szafki należy rozkręcić i wykręcić z nich zawiasy oraz uchwyty. Ewentualnie elementy, których nie uda się zdemontować, należy zabezpieczyć taśmą. Najważniejszym etapem jest dokładne umycie oraz odtłuszczenie powierzchni mebli. Nie potrzebujemy żadnych specjalnych preparatów, wystarczy gąbka i płyn do mycia naczyń. Następnie należy delikatnie przetrzeć powierzchnię papierem ściernym.  

Gdy już uzyskamy efekt zmatowienia, należy usunąć powstały pył za pomocą wilgotnej szmatki. Farbę należy dokładnie zamieszać i wylać potrzebną ilość do kuwety. Po rozprowadzeniu emulsji na wałku nanosimy ją cienką warstwą na powierzchni mebli. Do trudno dostępnych miejsc należy użyć pędzelka lub wąskiego wałeczka. Gdy cała powierzchnia zostanie pokryta farbą, należy pozostawić ją do wyschnięcia. Następnie po ocenie krycia, jakie udało nam się uzyskać, w zależności od potrzeb należy nałożyć kolejną warstwę farby, lub przystąpić do ponownego montażu mebli. Metamorfoza nie musi oznaczać jedynie przemalowania szafek. Z powodzeniem możemy zmienić także uchwyty.