sistudio.pl

Portal budowlany

jak rozjaśnić wąski korytarz
Ogród

Jak rozjaśnić wąski korytarz?

Małe domy i mieszkania zawsze są bardziej wymagające od tych o dużym metrażu. Zamiast więc martwić się o to, że nie będzie można ich zaprojektować i zaaranżować w zupełnie dowolny sposób, najlepiej pogodzić się z tym, co się ma i spróbować jakoś to zmienić, by jeszcze lepiej się to prezentowało. Małe korytarze też mogą być piękne i funkcjonalne! Nawet te wąskie da się przecież optycznie poszerzyć, aby domownikom lepiej się z nich korzystało. Dziś odkryjemy, jak to zrobić w praktyce. Sprawdzimy, jak rozjaśnić wąski korytarz, by nabrał on przestronności i zarazem przytulności – by stał się wręcz dodatkową ozdobą całego mieszkania.

Po pierwsze – porządki
Jeżeli korytarz tworzony jest zupełnie od podstaw, bo projektuje się go w nowym mieszkaniu czy domu, tymi porządkami nie trzeba się oczywiście zajmować, bo i tak dysponuje się przestrzenią pustą, wymagającą właśnie uzupełnienia. Co innego, gdy ten korytarz był już wcześniej użytkowany. W takim wypadku należałoby w pierwszej kolejności oczyścić go ze wszystkich zbędnych przedmiotów, aby już w ten prosty i błyskawiczny sposób zyskać dodatkową przestrzeń i zarazem rozjaśnienie dla otoczenia.

Przestrzeń, która ma wydać się większa bądź szersza niż w rzeczywistości, powinna zostać ogarnięta, uporządkowana i wyczyszczona – jest to absolutna podstawa. Zanim więc przejdzie się do przemalowywania ścian czy zrywania podłogi, najlepiej po prostu poświęcić kilka godzin na zwykłe sprzątanie. Mniej znaczy więcej. Akurat w przypadku niedużych przestrzeni minimalizm sprawdza się znakomicie, tak więc korytarz można pozostawić niemalże całkowicie pusty, ograniczając się do pozostawienia w nim tych rzeczy, które rzeczywiście powinny się w nim znaleźć (np. wieszak na odzież wierzchnią, mały pojemnik na klucze bądź szafka na buty).

Po drugie – szkło i odpowiednia kolorystyka
Istnieje też drugi ciekawy i równie efektywny trik na szybkie powiększenie oraz zarazem poszerzenie wnętrza. Jak rozjaśnić wąski korytarz? Otóż wystarczy zastosować w nim… szkło! Niekoniecznie muszą to być od razu klasyczne szklane okna. Z tego eleganckiego materiału wykonuje się również różnego rodzaju dodatki, a także i po prostu lustra, które można zawiesić na ścianie, aby za ich sprawą korytarz wydał się dwukrotnie większy! W ten sposób przy okazji zyskuje się piękną ozdobę wnętrza. Lustra zawsze znakomicie wpływają na wygląd otoczenia. Dzięki nim nabiera ono odrobiny szyku i elegancji. Często staje się też bardziej wytworne i okazałe – wygląda po prostu na droższe.

Nawet olbrzymie szklane tafle nie zrekompensują jednak tych wszystkich problemów, które mogą zaistnieć w wyniku zastosowania zbyt ciemnych barw. Wąskie korytarze nie polubią się ani z czernią, ani z brązami, ani z szarością. O wiele lepszym wyborem będą dla nich odcienie jasne i stonowane o delikatnie cieplejszej tonacji. Mogą to być chociażby beże, ale także i klasyczne czyste biele bądź odcień kości słoniowej. Kolorystyka ma jednak olbrzymi wpływ na ostateczny odbiór każdego pomieszczenia.