sistudio.pl

Portal budowlany

buty
Dom

Czy buty można prać w pralce?

Ślady z trawy, plamy czy ciemne zacieki to najczęściej spotykane problemy z estetyką obuwia, z jakimi musimy sobie radzić. Jedni stosują metody miejscowego szorowania na mokro, inni z kolei szukają babcinych sposobów na usunięcie zarudzeń lub kupują specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji obuwia. Niestety nie zawsze uda się skutecznie przywrócić butom dawny blask, dlatego decydujemy się na ich wypranie. Czy to dobra i przede wszystkim bezpieczna metoda?

Buty sportowe

Problem z zabrudzeniami dotyczy przede wszystkim butów sportowych. Podczas intensywnego treningu, gry na trawie czy biegów w błocie, na materiale mogą pozostawać trudne do usunięcia plamy. Co więcej, buty sportowe – nieprawidłowo przechowywane czy konserwowane – po pewnym czasie wydzielają nieprzyjemny zapach. Można kupić specjalne preparaty i odświeżacze, które z mniejszą czy większą efektywnością poradzą sobie z zabrudzeniami.

Niektórzy decydują się na wrzucenie butów do pralki i ich gruntowne wyczyszczenie. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak nie zawsze kończy się dobrze dla samego obuwia. Mowa szczególnie o wersjach klejonych, które pod wpływem wysokiej temperatury oraz wody, mogą ulec uszkodzeniu. Aby tego uniknąć, sprawdźcie zalecenia producenta w zakresie czyszczenia i konserwacji butów.

Gwarancja

Nie zapominajcie o ważnej kwestii, jaką jest gwarancja. Jeśli chcecie, aby buty – w razie uszkodzenia – mogły zostać naprawione na koszt producenta, musicie postępować zgodnie z warunkami użytkowania butów. Niektórzy producenci pozwalają na pranie w pralce, ale w niewielkiej temperaturze oraz bez intensywnego wirowania. Inni natomiast zabraniają tego rodzaju zabiegów, grożąc, że w przypadku uszkodzenia, nie ponoszą odpowiedzialności gwarancyjnej za obuwie.

Jak więc poradzić sobie w takiej sytuacji? Jeśli chcecie utrzymać estetykę i higienę butów, najlepszym sposobem będzie ich regularne czyszczenie. Po powrocie do domu warto wykorzystać płyn do mycia naczyń czy też szare mydło, aby usunąć bieżące zabrudzenia i plamy. Nie zapominajcie także o eliminowaniu wilgoci. Pomagają w tym specjalne suszarki, umieszczane wewnątrz obuwia, które możecie kupić dzięki szybkiej gotówce.

Renowacja obuwia

Nie zawsze jednak udaje się skutecznie wyczyścić buty i przywrócić im dawny blask. Jeśli wszystkie metody zawodzą, a zabrudzenia mają charakter stały, skorzystajcie z profesjonalnej renowacji obuwia. Coraz więcej firm oferuje tego rodzaju usługi, które dają niesamowity efekt. Buty po kompleksowym zabiegu wyglądają jak nowe, a tym samym możecie w nich chodzić jeszcze przez wiele sezonów.

Renowacja nie obejmuje jedynie wyczyszczenia obuwia, ale także wymianę oraz naprawę uszkodzonych elementów. To usługa polecana tym z was, którzy nie chcą rozstać się z ulubionymi butami. Oferta tego rodzaju wpisuje się również w ekologiczny trend zero waste, w którym starym rzeczom daje się drugie życie. Pamiętajcie, że renowację butów możecie sfinansować z pomocą szybkiej gotówki.