sistudio.pl

Portal budowlany

schody na małej przestrzeni
Wnętrza

Schody na małej przestrzeni – sprawdzone propozycje

Małe mieszkania mogą być bardzo przytulne, ładne i zarazem funkcjonalne. Jednak w ich projektowanie i urządzanie trzeba włożyć znacznie więcej pracy, niż jest to w przypadku dużego domu. Szczególnie ważne są wejścia na piętro, ponieważ schody na małej przestrzeni to dość duże wyzwanie. Nie każde rozwiązanie w tej sytuacji będzie dobre.

Dlaczego schody na małej przestrzeni muszą być dobrze przemyślane?

Schody to bardzo często szczególna ozdoba każdego mieszkania. Dekoracyjne są nie tylko same stopnie, ale i poręcze, a czasem uzupełniamy je jeszcze wieszając różnego rodzaju ozdoby na ścianach, np. obrazy czy zdjęcia. W dużym domu nad schodami miewamy czasem małą galerię. Ma to niewątpliwe swój urok, ale takie rozwiązanie w małym mieszkaniu jest właściwie niemożliwe. Na tradycyjne schody z poręczami nie ma po prostu miejsca. Schody na małej przestrzeni muszą więc przede wszystkim zajmować znacznie mniej miejsca, a do tego muszą być również ładne, ponieważ z racji małego metrażu zazwyczaj szybko rzucają się w oczy. Zanim więc zdecydujemy się na jakieś rozwiązanie, warto bardzo dobrze je przemyśleć.

Jakie schody na małej przestrzeni? – Rodzaje

Istnieje kilka praktycznych rozwiązań, które sprawdzą się na małym metrażu. Są to przede wszystkim:

– schody policzkowe – są wyjątkowo strzeliste i mają bardzo ergonomiczny kształt. Charakteryzują się tzw. „kaczymi stopniami”. Ich prawie pionowa konstrukcja sprawia, że zajmują naprawdę mało miejsca i nie zabierają w żaden sposób przestrzeni.

– schody zabiegowe – jest to konstrukcja z biegiem skręcającym pod kątem prostym, który umiejscowiony jest w jej dolnej części. W tym miejscu znajdują się tzw. stopnie klinowe, np. w kształcie trójkątów.

– schody spiralne – funkcję nośną spełnia centralny słup, na którym osadzone są stopnie.

– schody jednobiegowe – zwykle posiadają nie więcej niż 17 stopni – jest to jedno z najtańszych rozwiązań.

– mieszane, np. proste z jednym zabiegiem.

Z uwagi na bezpieczeństwo

Decydując się na wybrane schody na małej przestrzeni, oprócz walorów estetycznych, warto również wciąć pod uwagę wygodę oraz bezpieczeństwo. Jest to przecież inwestycja na lata. Nowe schody to dość znaczny remont, który może pociągnąć za sobą także inne inwestycje. Jeśli mamy małe dzieci lub osoby starsze, to poruszanie się dla nich po schodach spiralnych nie będzie wygodne, ani tym bardziej bezpieczne. Duży problem sprawi także wnoszenie nowych sprzętów i mebli. Warto więc wziąć pod uwagę takie zależności i wybrać wariant najbardziej dopasowany do naszych oczekiwań.