Kwadratowe czy prostokątne? A może koła lub heksagony? Jeśli zastanawiasz się, jakie płytki wybrać, dobrze przemyśl całą koncepcję kompozycji. Nie o kształt tu chodzi, ale to, jaki ułożysz wzór, bo nawet mając klasyczny kwadrat, możesz wykorzystać go w wielu opcjach. Wszystko zależy od tego, jaki chcesz mieć efekt.
Zanim wybierzesz konkretny model terakoty przemyśl, jaki motyw będzie najlepiej pasował do wnętrza. Małe i ciemne płytki optycznie pomniejszają, dlatego weź pod uwagę wielkość pomieszczenia i jego styl. Do trendu łatwiej dobierzesz kolory i kształt – glazura może mieć postać jodełki, karo lub mogą to być modne płytki romb. Przetestuj wzór, układając na sucho różne warianty. Pamiętaj, że w przypadku niektórych płytek musisz kurczowo trzymać się reguł montażu, gdyż najmniejszy błąd od razu będzie zauważalny w całej koncepcji.
Układanie płytek – od czego zacząć?
W centralnym miejscu układaj całe płytki, a pod meblami chowaj ewentualne docinki. Ważne jest umiejętne ukrycie przyciętych egzemplarzy, zwłaszcza podczas ozdabiania drzwi i narożników. Wąskie paski płytek podłogowych przy ścianie możesz wyeliminować, rozsuwając delikatnie terakotę tak, by zachować deseń kosztem nieco szerszych fug. Dużo odpadów jest podczas tworzenia karo – to wymagający układ, dlatego dokładnie zmierz powierzchnię i określ, ile kafli potrzebujesz. Jeśli wzór będzie znajdował się w małym pomieszczeniu o nieregularnym kształcie, weź pod uwagę dodatkowe ilości, ponieważ będą większe odpady. W przypadku prostych wzorów jest to zwykle 5% zapasu, ale w przypadku karo aż 15%!
Jak układać proste wzory?
Najłatwiejsze są kwadraty – ich kształt daje duże możliwości aranżacyjne, ponieważ występują w wielu rozmiarach. Układ prosty jest nieskomplikowany, ale możesz zastosować także tzw. „mijankę”, czyli jeden rząd płytek przesuwać względem poprzedniego o połowę długości płytki. Wzór jest nazywany „cegiełką” i przełamuje ciekawie symetryczność tradycyjnego układu. Wyzwaniem jest karo i mieszany układ. Pierwszy ustawia się pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian, drugi Łączy duże płytki z małymi, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach. Oba wzory dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach i w kontrastujących kolorach, będąc atrakcyjnym dodatkiem wnętrz. Prostokąty to formy będące architektoniczną poezją i dają możliwości układu w sposób:
- klasyczny,
- pionowy,
- jodełkowy,
- diagonalny,
- cegiełkowy,
- naprzemienny.
Wzorów układania tradycyjnych płytek jest wiele. Możesz je dowolnie łączyć i mieszać, uzyskując niebanalne efekty.
Desenie dla wymagających
Duże możliwości dają płytki w romby, które możesz rozkładać w sposób prosty. Dla urozmaicenia warto dodać drugi kolor, który tylko jako rzadki akcent ożywi powierzchnię, nawiązując barwą do dekoracji wnętrza. Romby sprawdzą się także w tworzeniu francuskich chevronów i geometrycznych sześcianów. W nich możesz nawet pokusić się o ścienne dekoracje, stosując kilka tonacji jednego koloru i tworząc dekoracyjny efekt 3D. Ciekawie prezentuje się terakota w trójkąty, która daje podobne możliwości jak romby. Płytki do kuchni na podłogę mogą być proste albo mieć odsłonę rybich łusek – oprócz klasycznego układania na „zakładkę” dzięki takim kształtom wykreujesz także przepiękne układy fal i diagonalne, jeśli ułożysz je pod kątem 45 stopni, przechylając w prawą stronę. Twórz ciekawe wzory we wnętrzu – to sposób na pozbycie się architektonicznej monotonii!