sistudio.pl

Portal budowlany

pianka czy wełna
Budownictwo

Pianka czy wełna do ocieplenia poddasza?

Pianka poliuretanowa i wełna mineralna to popularne materiały przeznaczone do ocieplania domów. Mają zarówno swoje wady, jak i zalety, a budowlańcy sprzeczają się, co wybrać do ociepleń poddaszy. Pianka czy wełna to pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów szukających dobrego ocieplenia w rozsądnej cenie. Warto poznać te materiały, by podjąć rozsądną decyzję.

Piana PUR

Pianka poliuretanowa znana jako piana PUR to nowoczesna izolacja poddaszy, która zapewnia dobre parametry termiczne bez względu od pogody. Pianę tworzy spieniony poliuretan, który jest nakładany na ocieplane przestrzenie za pomocą specjalnego pistoletu. Piana poliuretanowa to nowoczesne rozwiązanie, które jest droższe od wełny mineralnej. Główną zaletą tego ocieplenia jest wysoki zakres termoizolacji, przez co można ograniczyć straty ciepła w domach. Przekłada się to na koszty ogrzewania, które przy prawidłowym ociepleniu pianą PUR ulegają obniżeniu. Materiał ten izoluje poddasze w lecie, chroniąc je przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dzięki temu nawet podczas upalnej pogody można utrzymać na poddaszach przyjemną temperaturę. Piana PUR jest zalecana do stropów o niskiej nośności – jest bardzo lekka, jej waga jest nawet pięciokrotnie mniejsza niż w przypadku wełny mineralnej.

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania ociepleń poddaszy, ponieważ jest znacznie tańsza niż piana PUR. Wełna wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne, jednak parametry te są niższe niż w przypadku piany. Wełna na poddaszu wycisza wnętrza i chroni przed hałasem płynącym z zewnątrz. Materiał ten mimo swojej struktury posiada klasę reakcji na ogień A1, jest materiałem niepalnym, który nie rozprzestrzenia ognia. Wełna jest materiałem przepuszczalnym i pozwala na to, by dom „oddychał”. Para wodna może bezpiecznie przedostawać się na zewnątrz budynku, nie powodując zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni.

Co wybrać?

Wybór pomiędzy pianą PUR a wełną mineralną nie należy do łatwych. Piana ma lepsze właściwości termoizolacyjne, jednak jest sporo droższa od wełny i musi zostać położona przez wyspecjalizowaną ekipę. Nie będzie się nadawała do każdego typu domu. Wełna jest popularniejsza z racji swojej ceny, zapewnia dobry poziom termoizolacji. Warto wybierać wełnę znanych i cenionych firm, która cieszy się dobrymi parametrami technicznymi. Jeśli ktoś ma budżet to może zainwestować w pianę PUR. Dominują jednak inwestorzy, którzy zadowalają się ociepleniem z wełny – tanim i ekonomicznym.