Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla roślin, szczególnie na początku ich rozwoju. Może być pozyskiwana z różnych źródeł, ale najłatwiej dostępna jest zielona materia organiczna. Nawożenie roślin naparem z trawy to niedrogi i ekonomiczny sposób na poprawę jakości gleby w ogrodzie. Istnieje kilka sposobów wytwarzania nawozu do ziół. Każdy z nich ma na celu maksymalne przetworzenie zielonej materii organicznej i wydobycie z niej użytecznych substancji.
Kompostowanie
Komposty roślinne różnią się od wszystkich innych tym, że mają krótki czas przetwarzania. Zielona materia rozkłada się i traci szkodliwy amoniak szybciej niż obornik zwierzęcy czy torf. Kompost roślinny potrzebuje średnio od dwóch do trzech miesięcy, aby dojrzeć, w zależności od składników, które zawiera. Na bazie tego nawozu ziołowego sporządza się z trawy napary, które są wykorzystywane do zasilania różnych upraw. Biokompost stosuje się również w postaci naturalnej, do nawożenia gleby i tworzenia „ciepłych” grządek dla ogórków.
Nawóz do trawy na wiosnę
Jedną z najlepszych roślin do tego rodzaju przetwórstwa jest łubin. Ten zielony nawóz „wyciąga” z gleby cały azot, do którego mogą dotrzeć tylko jego grabiejące korzenie. Z jednego nasiona wyrasta w lecie ogromny krzew o grubych, mięsistych łodygach, który dostarcza dużo kompostu. Łubin jest użyteczny i piękny. Zanim stanie się komercyjnie opłacalna, będzie miała czas, aby zachwycić ogrodników obfitym kwitnieniem. Nie należy dopuszczać do wschodów i dojrzewania nasion – mogą one zachować zdolność kiełkowania nawet w ekstremalnych temperaturach, które rośliny uwalniają podczas rozkładu. W przypadku przekroczenia tego terminu, nasiona należy odkazić przed przystąpieniem do produkcji ziół fermentowanych. W tym celu należy uprzednio namoczyć krzewy w wodzie – na 1-2 tygodnie – i dopiero wtedy umieścić je w kompoście.
Napar z pokrzywy
Ten nawóz zielony można stosować do wszystkich roślin uprawnych. Jak wszystkie nawozy organiczne jest on bogaty w azot i inne składniki odżywcze. W ten sposób zaparzać zioło:
Wypełnij plastikową beczkę w 2/3 trawą i zalej wodą. Roztwór jest pozostawiony do fermentacji na 1-2 tygodnie, po czym jest stosowany do aplikacji korzeniowej i dolistnej. Przy podlewaniu roztwór roboczy rozcieńcza się 10 razy, przy opryskiwaniu liści – 20 razy.
Jeśli fermentujesz pokrzywy, to aby zwiększyć skuteczność roztworu, możesz dodać do niego popiół drzewny i grochodrzew. Czasami ten płynny nawóz jest posypywany mineralnymi agrochemikaliami zawierającymi substancje, których brakuje w powstałej mieszance. Najczęściej jest to nawóz, a także dodatki potasowe, siarkowe (dla lepszej przyswajalności azotu), fosforowe (wstępnie przekształcone w zawiesinę na gorąco). Dodawane są również mikroelementy, takie jak bor, magnez, molibden i inne. Pokrzywę można stosować samodzielnie lub dodać do naparu z innych ziół, takich jak: komosa, tansy, skrzyp i piołun.
Namoczone na zimno ziele pokrzywy stosuje się do opryskiwania kapusty, porzeczek, jabłoni i innych upraw zaatakowanych przez mszyce. Świeży wyciąg z pokrzywy zawiera jeszcze tyle trującej substancji, że parzy owady, a one nie lubią jego zapachu.
Sfermentowana trawa z wodą może być używana do ogórków, pomidorów i ziemniaków. Przechowywać maksymalnie przez dwa tygodnie, po upływie okresu przechowywania przygotować nowy wywar.