sistudio.pl

Portal budowlany

jak pozbyć się kreta
Ogród

Jak pozbyć się kreta?

Nie ma jednego uniwersalnego środka na zwalczanie kretów. Zwierzę to żyje głęboko pod ziemią i ma doskonały zmysł słuchu, węchu i dotyku. Ale jeśli chcesz pozbyć się kretów na dobre, większość właścicieli domów są gotowi spróbować receptur ludowych, środków lokalnych, a nie najbardziej humanitarnych metod.

Jak pozbyć się kreta?

W naturze zwierzę to żyje w lasach liściastych i mieszanych, na łąkach i polach. Miękka gleba jest przydatna do kopania niezliczonych, splątanych tuneli. W górnych warstwach, aby znaleźć pożywienie, a głęboko pod ziemią, aby tworzyć stada i przytulne siedliska do zimowania. 

Gleby ubogie, piaszczyste i kamieniste są tak samo nieatrakcyjne dla kretów jak gleby podmokłe. Z tego powodu zwierzęta te często wybierają dobrze utrzymane i pielęgnowane zagrody jako miejsce swoich wędrówek w poszukiwaniu odpowiednich siedlisk. Jeśli kret wprowadzi się do ogrodu kuchennego, jest to bardzo wskazane! Ta „bajkowa” postać wprost uwielbia wilgotną, luźną i żyzną glebę, obficie nawożoną organicznie, wolną od chemikaliów i pełną dżdżownic. 

Zapaleni ogrodnicy i sadownicy dbają zazwyczaj o to, aby ich uprawy warzyw i owoców dobrze się rozwijały w ten sposób. I nie zastanawiają się, czy te warunki mogą się podobać komuś innemu. Kret opuszcza teren tylko w ostateczności, gdy czuje, że jego życie i potomstwo jest zagrożone. Właściciele domków, którzy odkryli niskie kretowiska, zaczynają się zastanawiać, jak pozbyć się kretów z ogródka warzywnego. Przecież nawet jeden taki sąsiad może znacznie spieprzyć życie, niszcząc dżdżownice, poważnie uszkadzając system korzeniowy drzew i krzewów owocowych. Tak, a harmonia krajobrazu bardzo cierpi z powodu niespokojnej małej bestii. Pomyśl o tym: jeden kret żyjący na posesji może stworzyć dziesiątki kretów. Dlatego stosuje się wszystkie znane środki walki z molami.

Urządzenia techniczne do zwalczania szkodników dzielą się na 2 rodzaje: wibracyjne i ultradźwiękowe odstraszacze kretów. Urządzenia te spełniają jednak tę samą funkcję – naruszają komfortowe warunki życia mieszkańca podziemi. Przyczyną powstania urządzeń wibrujących okazała się wysoka wrażliwość kretów na najmniejsze zmiany częstotliwości. Gdy kret wychwytuje nieprzyjemne wibracje, stara się raz na zawsze opuścić niewygodne miejsce. 

Podczas gdy zasada działania technologii wibracyjnej opiera się na drganiach o niskiej częstotliwości, które są nieprzyjemne dla kretów, urządzenia ultradźwiękowe emitują fale ultradźwiękowe. Impulsy te podrażniają znamiona, wywołują niepokój, deprymują system nerwowy i zakłócają naturalne procesy życiowe. Zwierzęta są więc zmuszone do ucieczki ze swojego naturalnego środowiska. 

W zależności od kosztu i modelu, urządzenia mogą być zasilane energią konwencjonalną lub słoneczną. Te ostatnie są bardziej ekonomiczne, ponieważ nie wymagają baterii przez cały czas.  Jednym z nowoczesnych i skutecznych sposobów zwalczania dżdżownic są preparaty biologiczne. Dostępne są w postaci małych, sprasowanych kulek o specyficznym zapachu.  Wprawni ogrodnicy robią błystki i grzechotki ze starych puszek po konserwach, plastikowych butelek i metalowych przedmiotów. Te grzechotki tworzą wietrzny hałas wokół trawnika, który jest niewygodny dla zwierzęcia.