Czy można swobodnie łączyć nieśmiertelną klasykę z nowoczesnością? Czy meble skandynawskie w połączeniu z dodatkami zaprojektowanymi w stylu vintage będą w stanie dobrze ze sobą współgrać? Eklektyczne wnętrza są idealnym przykładem na to, że wszystko jest możliwe, jeśli zachowamy odpowiednie proporcje.
Nietuzinkowe wnętrza powstałe z połączenia stylów
Urządzając wymarzone wnętrze, wiele osób ogranicza się do wybrania jednego stylu, motywu przewodniego, którym następnie kierują się podczas komponowania mebli, dodatków oraz innych elementów wyposażenia. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań wciąż są meble minimalistyczne, loftowe czy retro. Warto jednak zauważyć, że coraz częściej osoby aranżujące swoje cztery kąty decydują się na łączenie stylów. Zdecydowanie wpływa to na wyjątkowość aranżowanego wnętrza, dodając mu uroku i czyniąc idealnie dopasowanym do gustu domowników. Niepowtarzalne pomieszczenia, w których każdy z elementów opowiada inną historię, to dobre rozwiązanie dla osób kreatywnych, lubiących niesztampowe rozwiązania, pasjonatów pięknie, ale przy tym oryginalnie urządzonych przestrzeni.
Jak spójnie łączyć elementy charakterystyczne dla różnych stylów?
Łączenie wnętrzarskich stylów staje się coraz modniejsze. Aranżowanie przestrzeni w ten sposób to świetna zabawa, ale również niemałe wyzwanie. Wymaga uwagi oraz ostrożności, którą należy zachować, aby stworzyć przestrzeń ciekawą, jednak nieprzesadzoną i zaprojektowaną ze smakiem. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim skupienie się na dwóch dowolnych stylach wnętrzarskich, ponieważ za dużo konwencji dekoratorskich na małej przestrzeni może wywołać wrażenie nieładu. Drugą rzeczą, o której należy pamiętać, jest wybranie jakiegoś punktu wspólnego, na przykład kolorystyki. Przykładowo rustykalny dywan jutowy może wspaniale łączyć się z zaprojektowanymi w nowoczesnym stylu jasnymi meblami. Oświetlenie skandynawskie bez wątpienia doskonale zgra się z meblami utrzymanymi w stylu minimalistycznym czy loftowym. Świetnym rozwiązaniem jest także postawienie na podobne materiały. Naturalne tworzywa, takie jak szkło, drewno lub cegła, bardzo dobrze uzupełniają się, dając wiele zróżnicowanych możliwości aranżacyjnych. Idealnie pasują do stylu skandynawskiego, toskańskiego czy prowansalskiego. Natomiast tworzywa sztuczne oraz innowacyjne materiały są znakami rozpoznawczymi takich stylów, jak awangardowe retro czy modern.
Meble vintage – czy dobrze łączą się z nowoczesnością?
Zwolenników stylu vintage nieustannie przybywa. Meble utrzymane w tej konwencji mogą być naturalnie wiekowe lub specjalnie postarzane. Sprawiające wrażenie nadszarpniętych zrębem czasu, bardzo dobrze mogą łączyć się z elementami dekoracyjnymi charakterystycznymi dla innego stylu – na przykład loftowego czy minimalistycznego. Biorąc pod uwagę wszelkie zasady aranżacji wnętrz, musimy jednak pamiętać, że urządzane wnętrze powinno przede wszystkim odpowiadać nam samym – być zgodne z naszym poczuciem estetyki i sprawiać, że będziemy czyli się w nim swobodnie.