Branża budownicza musi dostosować się do dynamicznie zmieniających się przepisów dotyczących domów energooszczędnych, jak również pasywnego budownictwa. Styrodur stanowi nowoczesny materiał budowlany, który bazując na najnowocześniejszych technologii, posiada wysokie zdolności izolacyjne. Powinno się pamiętać, że nawet dobrej jakości styropiany charakteryzujące się minimalną przepuszczalnością oraz trwałością, w wielu przypadkach nie będą stanowiły wystarczającej izolacji termicznej. Poniżej w sposób szczegółowy przedstawiona została charakterystyka oraz zalety styroduru, który jest nowoczesnym materiałem budowlanym wytwarzanym z polistyrenu.
W jaki sposób tworzony jest w styrodur?
Obecnie efektywna budowa w domu musi przebiegać z wykorzystaniem płyt styrodurowych. Produkt ten określany jest często także jako polistyren ekstrudowany. Proces produkcji jest w pewnej mierze podobny do tego, w jaki sposób wykonuje się tradycyjny styropian. Styrodur wytwarzany jest z granulek polistyrenu, które zostają spieniane parą wodną. W przeciwieństwie do sposobu produkcji styropianu gotowy wyrób styrodurowy nie zostaje cięty na mniejsze arkusze. Masa powstała z granulek polistyrenu trafia do specjalnego urządzenia, panuje w nim bardzo wysoka temperatura oraz ciśnienie. Tworzywo przetłaczane jest przez wąskie kanały i formowane w gotowe płyty styrodurowe. Zastosowanie wysokich standardów i nowoczesnej technologii powoduje, że wyrabianie styroduru jest droższe od standardowego styropianu, który wycinany jest z bloku. Proces technologiczny umożliwia uzyskanie unikalnych cech płyt styrodurowych, poszczególne komórki są bardzo blisko siebie, tworząc wytrzymałą powierzchnię. Skutecznie zamknięte są wszystkie komory, a płyta styrodurowa pozostaje gładka.
Styrodur – jakie właściwości posiada?
Wszystkie zalety styroduru mają swoje źródło w procesie produkcji przedstawionym powyżej. Wysokie zdolności izolacyjne powodują, że ten materiał budowlany określany jest izolacją nowej generacji. Warto zaznaczyć także, że styrodur charakteryzuje wysoka odporność wsiąkanie wilgoci. Gładka powierzchnia płyty styrodurowej skutecznie zapobiega dostawaniu się w głąb materiału wody deszczowej bądź gruntowej. Styrodur najczęściej właśnie przeznaczone jest do ocieplenia elementów budynku znajdujących się pod powierzchnią gruntu. Ze styroduru szczególnie chętnie korzystają firmy budowlane, ponieważ umożliwia efektywną pracę dzięki niewielkiej grubości płyt. Styrodur to nowoczesny sposób izolowania budynków.