sistudio.pl

Portal budowlany

Etapy inwestycji budowlanej
Budownictwo

Etapy inwestycji budowlanej

Każda inwestycja budowlana wiąże się z szeregiem istotnych punktów, które powinny zostać wzięte pod uwagę oraz spełnione: od dokumentów, przez budżet, harmonogram, realizację, na logistyce kończąc. Każdy z tych etapów jest niezmiernie ważny, ponieważ znacznie wpływa na każdy kolejny. I to niezależnie od wielkości inwestycji. Nie ważne, czy inwestycję prowadzi duży, doświadczony inwestor budowlanym, czy osoba fizyczna, która buduje swój dom. Przed każdym z tych podmiotów stoją wyzwania polegające na dopięciu wszystkich etapów na ostatni guzik.

Dokumenty

Na początku zawsze należy załatwić wszelkie sprawy urzędowe związane z wydaniem właściwych pozwoleń przez odpowiednie organy, np. urząd powiatu lub gminy. Ważne jest także zapoznanie się z istniejącą dokumentacją dotyczącą miejsca inwestycji. Często np. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się zapisy dotyczące m.in. maksymalnej wysokości budynku, rodzaju dachu, a czasem nawet istnieją obostrzenia, co do koloru połaci dachowych na nowym budynku. Dobrze jest znać takie wytyczne już na etapie projektu. Można wówczas uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas procesu inwestycyjnego.

Wykonanie

Jeśli wszystkie dokumenty są przygotowane, omówione, wszelkie zalecenia są wzięte pod uwagę i wydano pozwolenie na budowę, to można przystąpić do realizacji inwestycji. Każdy budynek musi mieć solidne podstawy, czyli fundamenty. To od nich rozpoczyna się cały proces budowy. Warto mieć fachową ekipę, której można zaufać w ważnej kwestii wykonania konstrukcji budynku oraz odpowiedniego przygotowania gruntu pod inwestycję. Roboty ziemne stanowią etap wstępny inwestycji, a ich wykonanie ma znaczny wpływ na to, jak potoczą się kolejne etapy budowy. Właściwy sprzęt, sprawdzeni fachowcy, czy doświadczenie to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze partnera. Wykonanie wykopów pod fundamenty, czy wszelkie przyłącza stanowi ważny element budowy. Każdy następny etap jest wynikiem poprzedniego. Warto zatem dobrze zacząć, aby prace mogły postępować sprawnie i bezbłędnie. Dzięki temu inwestycja będzie realizowana zgodnie z wytycznymi projektu oraz bez dodatkowych zakłóceń.

Odbiór

Końcowym etapem realizacji inwestycji są odbiory. Każda instalacja, każdy etap budowy podlegają odbiorom przez odpowiednio wykwalifikowanego przedstawiciela. To istotny etap, gdyż po jego zamknięciu inwestycja jest zakończona i gotowa do oddania do użytku. Jeśli cały proces budowlany przebiegał bez zakłóceń, a odbiory bez uwag, to późniejsze korzystanie z budynku powinno być komfortowe, a sam budynek powinien zachować wszystkie swoje właściwości przez lata.