sistudio.pl

Portal budowlany

ocieplanie poddasza wełną
Ogród

Ocieplanie poddasza wełną

Istnieją dziesiątki sposobów na zaizolowanie podłogi poddasza, z wykorzystaniem setek modeli izolacji, ale wełna mineralna jest wciąż najpopularniejszym materiałem.

Ocieplanie poddasza wełną

Izolacja sufitu wełną mineralną po stronie poddasza jest uważana za najlepszą opcję Jedynym problemem jest to, że nie wszyscy miłośnicy wiedzą, jak prawidłowo zaizolować poddasze wełną mineralną w prywatnym domu. Dlatego też w dalszej części omówimy technologię i ważne niuanse tego procesu.

Wełna skalna lub mineralna – nazwa całego kierunku, który ma dziesiątki różnych modeli. Jeśli postępujemy od nazwy, obejmuje wszystkie miękkie grzejniki, wykonane z kamieni, najbardziej znany wariant jest uważany za wełnę bazaltową. W wielu źródłach występuje również wełna szklana i wełna żużlowa. Pierwsza z nich oparta jest na szkle, podczas gdy wełna żużlowa wytwarzana jest z żużla wielkopiecowego (produkt uboczny produkcji wielkopiecowej). Wszystkie materiały są dobre, ale który jest lepszy, to kwestia sporna. Od razu mówię, że jeśli weźmiesz materiał z promowanej marki, to nie ma dużej różnicy w jakości.

Teoretycznie można izolować sufit od zimnego poddasza stosując oba warianty, ale z doświadczenia wynika, że lepiej jest preferować gęste płyty. Cena desek jest nieco wyższa, ale ten materiał nie zwisa z czasem, a dodatkowo, gdy jest mokro, niektóre modele desek mogą być suszone bez utraty objętości i jakości. Jeśli chodzi o miękkie maty, to tutaj kupujesz „świnię w pokrowcu”, znani producenci robią dobry produkt, ale fakt, że nie kupujesz podróbki. Takie maty są niedrogie, ale w warunkach strychowych tracą swoją objętość w ciągu kilku lat.

Inaczej jest w przypadku materiałów towarzyszących. Każda wełna boi się wilgoci i do jej ochrony potrzebna jest membrana paroizolacyjna. Jest to tkanina, która przepuszcza parę wodną tylko w jednym kierunku, bez pary wodnej lub wilgoci przedostającej się na odwrotną stronę.

Ciepłe powietrze ma tendencję do unoszenia się ku górze, dlatego w chwilowo nieogrzewanym pomieszczeniu ciepło może uciekać przez przestrzeń zimnego poddasza. Dlatego nie wolno zwlekać z ociepleniem poddasza.

Ocieplenie zimnej podłogi poddasza wełną mineralną lub kamienną jest potrzebne głównie w pomieszczeniach mało używanych, które są wyposażone w specjalną wentylację dachową. Poddasze, a dokładniej jego stropy, pełnią rolę swoistej granicy między ciepłem a zimnem. W takich miejscach podłoga poddasza narażona jest na intensywne zawilgocenie w wyniku tworzenia się skroplin. Jednak prawidłowo zaizolować sufit na poddaszu domu z wełny mineralnej może być wykonane własnymi rękami. Sam proces ocieplania podłogi poddasza wełną – polega na stworzeniu solidnej powłoki izolacyjnej, która będzie się różnić niską przewodnością cieplną.

Sama technologia izolacji wełną izolacyjną na poddaszu oraz izolacja rur wymaga ścisłego przestrzegania jej etapów i wymagań. Sama technologia jest dość prosta i nieskomplikowana. Dobra izolacja podłogi poddasza wełną mineralną pomaga zamknąć niepożądane szczeliny. Aby to osiągnąć, izolacja musi być ułożona szczelnie. W większości przypadków wełna mineralna jest używana do izolacji poddasza domu. Prezentowana izolacja jest najbardziej odpowiednia do tego typu prac, mogą to być również izolowane powierzchnie podłogowe w pomieszczeniach mieszkalnych domu.