sistudio.pl

Portal budowlany

tani w budowie dom
Budownictwo

Jak zrealizować tani w budowie dom, by był funkcjonalny i ekonomiczny w użytkowaniu?

Budowa domu to nie tylko duże wyzwanie logistyczne, ale również finansowe. Przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się, jak wybrać tani w budowie dom. Trzeba pamiętać, że oszczędności muszą być racjonalne. Nie można oszczędzać na rzeczach, które spowodują, że eksploatacja nieruchomości okaże się dużo kosztowniejsza. Na czym można zaoszczędzić budując dom?

Dobry projekt

Pierwszym etapem budowy domu jest wybranie odpowiedniego projektu. Trzeba pamiętać, że dom musi być dostosowany do potrzeb rodziny. Za duży dom nie tylko nie będzie tani w budowie, ale również w utrzymaniu. Koszty ogrzewania to bardzo często największy z wydatków właścicieli nieruchomości.

Tani w budowie dom nie może mieć skomplikowanej bryły. Dach wielospadowy to zwiększenie kosztów budowy, jak i eksploatacji. Załamania w dachu to potencjalne miejsca ucieczki ciepła.

Warto pamiętać, że tani w budowie dom nie może mieć podpiwniczenia. Dużo korzystniejsze jest wybranie projektu z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym w parterze czy garażu, w którym oprócz samochodu będziemy przechowywać sprzęt sportowy czy weki.

Jak dobrać powierzchnię?

Wybranie odpowiedniej powierzchni domu to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakim spotyka się inwestor. W momencie planowania zawsze wydaje się, że niezbędna jest dodatkowa łazienka, pokój gościnny, garaż na dwa samochody czy gabinet do pracy w domu.

Bardzo często ilość pomieszczeń jest przesadnie wyolbrzymiona. Czy naprawdę potrzebujemy pokoju gościnnego, gdy rodzina przyjeżdża dwa razy w roku na święta? Czy dwie łazienki są konieczne? Takich pytań można postawić sobie więcej.

Trzeba pamiętać, że duży dom to nie tylko dom kosztowny w budowie, ale również w późniejszej eksploatacji.

Gotowy projekt

Są dwa sposoby na uzyskanie projektu wymarzonego domu. Można projekt zamówić w firmie architektonicznej, która po rozpoznaniu potrzeb inwestora stworzy dom dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Drugim sposobem jest zakup istniejącego już projektu i dostosowanie go do swoich potrzeb. Oczywiście tanie w budowie dom musi opierać się na projekcie już gotowym. Przygotowanie projektu indywidualnego zwiększy koszty budowy oraz czas oczekiwania. Warto wiedzieć, że zamawiając projekt domu musimy czekać na jego realizację około 3 miesięcy.

Finansowanie

Budując dom bardzo często inwestorzy korzystają z wsparcia banku w postaci kredytu hipotecznego. Jest to kolejny punkt inwestycji, w którym warto postarać się o oszczędności.

Poszukiwania taniego kredytu to duże wyzwanie. Trzeba dokładnie przyjrzeć się propozycjom banków, by wybrać kredyt, który jest najkorzystniejszy. Nie warto sugerować się ofertą dwóch czy trzech banków. Różnice w kosztach kredytu między bankami potrafią być naprawdę znaczące więc warto bardzo dokładnie poznać ofertę, jak największej ilości instytucji finansowych.

Trzeba pamiętać, że kredyt jest obciążeniem budżetu domowego na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.

Tani w budowie dom, który zostanie dobrze przemyślany i zaplanowany może okazać się domem ekonomicznym i przyjaznym, a jednocześnie atrakcyjnym wizualnie.