sistudio.pl

Portal budowlany

jak postarzyć meble
Lifestyle

Jak postarzyć meble samodzielnie?

Trend postarzania mebli staje się coraz bardziej popularny, szczególnie wśród miłośników stylu skandynawskiego minimalizmu oraz eklektycznej prostoty prowansalskiego klimatu. Meble wykonane w stylu „shabby chic” są unikatowe, jedyne w swoim rodzaju i charakteryzują się niecodziennym wyglądem. Co ważne efekt ten możemy uzyskać samodzielnie w domu. Efekt postarzania będzie fantastycznie wyglądał wykorzystany nie tylko na meblach, ale również schodach, framugach i w ozdobach.

Jak postarzyć meble – przygotowanie

Niezależnie od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać, musimy odpowiednio przygotować nasze meble. W przypadku postarzania mebli, które posiadają warstwę lakieru, farby bądź oleju należy dokładnie umyć ich powierzchnię. Możemy do tego etapu wykorzystać zwykły płyn do mycia naczyń oraz druciak lub gąbkę kuchenną. Płyn do mycia naczyń pozwoli również odtłuścić powierzchnię co jet bardzo ważne podczas prac. Gdy powierzchnia wyschnie, kolejnym etapem jest usunięcie wierzchniej warstwy za pomocą preparatu, który zakupić można w sklepach z artykułami malarskimi. Jeśli nie mamy dostępu do tego typu produktów, wystarczy użycie papieru ściernego. Meble należy przeszlifować papierem o gradacji od 150 do 200. Następnie za pomocą delikatnie zwilżonej szmatki należy przetrzeć powierzchnię, aby pozbyć się pyłu oraz kurzu. Aby wydobyć rysy słojów, należy wykorzystać watę stalową lub zwykłą drucianą szczotkę. 

Jak postarzyć meble – wybielanie

Pierwszym etapem procesu jest nałożenie bejcy. Wybierzmy kolor, który nam się podoba, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że efekt, jaki uzyskamy, nie będzie intensywny a rozmyty. Za pomocą bawełnianej szmatki bądź ręcznika należy nałożyć bejcę na powierzchnię mebli. Meble pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Kolejnym etapem jest pokrycie powierzchni drewnianym podkładem i od razu wtarcie białego wosku, który wypełni nierówności i szczeliny. Ostatnim etapem jest nałożenie bezbarwnego wosku. Wszystkie warstwy nakładamy wzdłuż słojów. Jeśli chcemy uzyskać jaśniejszy efekt, należy użyć niewielkiej ilości wosku. Polerowanie pozwoli podkreślić bejcę, która została użyta. Efekt wybielenia sprawdzi się w przypadku mebli dębowych oraz bukowych. 

Jak postarzyć meble – shabby chic

Efekt ten możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest nałożenie ciemniejszej farby przeznaczonej do drewna na wszystkie załamania, uchwyty oraz zdobienia. Następnie należy pomalować wybranym kolorem całą powierzchnię. Szczególnie polecane są wszelkie biele, kremy, beżowe, szarości, zielenie oraz błękity. Coraz modniejszy staje się kolor pistacjowy oraz miętowy. Kolejnym etapem jest przetarcie powierzchni mebla przy użyciu delikatnego papieru ściernego, co pozwoli uzyskać efekt niezbyt regularnego postarzenia. Szczególnie powinniśmy skupić na wszelkich załamaniach. To z nich będzie przebijał się ciemniejszy kolor, który pozwoli na uzyskanie złudzenia mebla nadgryzionego zębem czasu. Innym rozwiązaniem jest pominięcie malowania mebla ciemnym podkładem, ale możemy je wykorzystać jedynie w przypadku, gdy posiadamy naturalnie ciemne meble.