sistudio.pl

Portal budowlany

stół biurowy
Wnętrza

Stół biurowy – do czego służy? Jaki trzeba wybrać?

W biurach funkcjonują czasami dość spore stoły, z których może korzystać większa ilość osób. Dzięki dostępności takiego stołu możliwe jest np. zorganizowanie konferencji dla większej ilości osób. Stoły umożliwiają także wygodne użytkowanie sprzętu, przygotowywanie dokumentacji itd. Można sobie na nie pozwolić zwłaszcza w większych biurach lub we wspólnej przestrzeni roboczej.

Funkcjonalny stół biurowy

Jedną z najważniejszych kwestii, dotyczących stołu biurowego, jest jego rozmiar. Mebel nie może być zbyt duży, bo uczyni biuro ciasnym i niewygodnym zarówno dla pracowników, jak i dla klientów. Zbyt mały z kolei nie będzie dostatecznie dobrze służył. Należy przed zakupem mniej więcej ocenić potrzeby i oszacować miejsce. Rozmiar blatu to nie wszystko, chociaż to właśnie ten parametr jest najłatwiejszy do wymierzenia. Trzeba też zwrócić uwagę na ewentualną możliwość rozsunięcia lub złożenia blatu, ilość i rodzaj nóg bądź innych konstrukcji podporowych, bo wszystkie te kwestie mogą okazać się problematyczne podczas użytkowania.

Możliwości stołu

W przeciętnym lokalu biurowym stół nie jest aż tak potrzebnym meblem, więc o ile nie ma konieczności inwestowania w niego, można poprzestać na tradycyjnych biurkach. Coraz częściej jednak spotyka się takie biura, w których swoje stanowiska ma kilku lub kilkunastu pracowników i siedzą oni po prostu wzdłuż stołu. Stół biurowy w takim przypadku może być dodatkowo profilowany i umożliwia nie tylko wygodną pracę, ale także np. szybkie zorganizowanie konferencji w mniejszym lub większym gronie. Podczas wyboru mebla trzeba zweryfikować (chociażby w ramach szybkiej przymiarki) czy możliwe profilowanie zapewnia pracownikom wystarczającą wygodę. Niektórzy będą spędzali przy stole osiem godzin z przerwami, jest to więc dość istotna kwestia.

Elegancki stół biurowy

Stoły biurowe często spotyka się w eleganckich lokalach. Klient może usiąść przy stole w celu porozmawiania z wybranym pracownikiem, przy okazji ma miejsce do ustawienia laptopa, położenia dokumentów itd. Praca staje się bardziej wygodna, jeśli dysponuje się dostatecznie dużą ilością przestrzeni. Używanie stołu zamiast biurka jest swoistą modą w nowoczesnych lokalach, zwłaszcza jeśli z jednego pomieszczenia korzystają liczni pracownicy. Niekiedy stosuje się przegrody pomiędzy poszczególnymi stanowiskami, dzięki czemu rośnie komfort pracy dla pojedynczej osoby. O ile lokal jest wystarczająco duży, możliwe jest istnienie drugiego stołu dla klientów. Mogą przy nim poczekać lub usiąść w celu przeprowadzenia rozmowy.