sistudio.pl

Portal budowlany

Hale łukowe
Budownictwo

Hale łukowe – czym różnią się od hal namiotowych i jak wygląda ich budowa?

Hale łukowe są niezwykle popularną formą zadaszenia wszelkiego typu obiektów sportowych: boisk, kortów, basenów, ale nie tylko. Coraz częściej zadasza się nimi również obiekty gospodarcze i komercyjne. Wśród zalet, które przemawiają za tym rozwiązaniem są przede wszystkim niewysokie koszty związane z budową oraz przyszłą eksploatacją. To jednak nie wszystko. Montaż, transport oraz demontaż hal łukowych również nie stanowią problemu. Wybierając sprawdzoną firmę, która produkuje hale łukowe, nie musicie obawiać się problemów na tej płaszczyźnie. Co zatem warto wiedzieć zanim zdecydujecie się na halę łukową? Czym ta hala różni się od równie popularnej hali namiotowej, a także jak wygląda budowa hal łukowych? O tym poniżej. Koniecznie zastańcie z nami! 

Hala łukowa kontra hala namiotowa – co je różni, a co łączy?

Hale łukowe oraz hale namiotowe to obiekty, które: 

  • posiadają dwuspadowe dachy, 
  • świetnie sprawdzają się w roli przestrzeni magazynowej, 
  • mogą funkcjonować jako hale rolnicze i nie tylko.

Co je różni? Hale namiotowe posiadają stalową konstrukcję bądź konstrukcję stalowo – aluminiową, a dodatkowo pokrywa je PVC. Hale łukowe natomiast wyróżniają się na tle konkurencji nieco zaokrąglonym dachem, który sprawia, że są one bardziej zoptymalizowane pod względem korzystania z nich. 

Zalety hal łukowych

Hale łukowe to nic innego jak nowoczesne hale plandekowe, które w porównaniu do klasycznych hal namiotowych cechują się zdecydowanie mniejszą kubaturą, sprawiającą, że koszty ogrzewania takiego obiektu są mniejsze. Co więcej, do budowy takich obiektów zużywa się zdecydowanie mniej elementów, a jak wiadomo, każdy kolejny element podnosi finalny koszt takiej inwestycji. Atutem, o którym warto w tym miejscy wspomnieć jest także fakt, że hal łukowych – przez to, że są zaokrąglone – nie trzeba odśnieżać zimą. To spore udogodnienie dla właścicieli i zarządców takich obiektów. 

Jak wygląda budowa hal łukowych?

Budowa nowoczesnej hali łukowej rozpoczyna się od wykonania odpowiedniego projektu takiej inwestycji. Na etapie projektowania określa się właściwości statyczno-wytrzymałościowe planowanej hali oraz wykonuje wszystkie niezbędne do jej budowy rysunki techniczne. Kolejny krok to zaplanowanie instalacji, które będą w hali – instalacja elektryczna, ogrzewanie, itd. Następny etap to produkcja hali oraz przygotowanie podłoża do jej postawienia. Niekiedy wystarczy jedynie wyrównać teren. Innym razem konieczne może okazać się wylanie fundamentów. Ten temat sugerujemy Wam omówić ze specjalistami, ponieważ będzie on bezpośrednio zależny od miejsca planowanej inwestycji. Najlepiej wykonać wizję lokalną z realizatorem i w ten sposób określić, czy wylanie fundamentów jest konieczne czy też nie. 

Dlaczego warto zdecydować się na krycie obiektu halą łukową?

Podsumowując, jeżeli zastanawiacie się czy budowa hali łukowej nad Wasz obiekt to dobry pomysł, odpowiadamy – najlepszy. Dlaczego?

  • Budowa takiej hali jest bardziej sprawna i dużo szybsza niż budowa klasycznej nieruchomości murowanej. 
  • Formalności związane z taką halą są zdecydowanie mniej uciążliwe niż podczas zwyczajnej budowy.