Warto wiedzieć, iż fotowoltaika to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Nie w każdym miejscu na Ziemi możemy korzystać z energii wodnej bądź wiatrowej. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne, ponieważ dostęp do słońca bez wątpienia ma każda osoba. Dlatego nie powinno nas dziwić, że aż tyle osób chce korzystać z tego rozwiązania. Jednakże w tym momencie z pewnością rzesza osób zadaje sobie pytanie jak wykonać samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych.
Co należy wziąć pod uwagę przed samodzielnym montażem paneli fotowoltaicznych?
Przede wszystkim jedną z najważniejszych rzeczy jest instalacja fotowoltaiczna. Musi być jak najbardziej wydajna. Dlatego w czasie planowania musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele elementów, aby cały proces przebiegł po naszej myśli. Instalacja powinna mieć jak najlepszy dostęp do światła słonecznego. Dlatego decydowanie się na drzewa może nie być najlepszym rozwiązaniem. Kolejna sprawa to ustawienie wobec stron świata, a dokładnie mówiąc nasze panele muszą mieć odpowiednią ekspozycję względem wędrówki słońca po niebie. Szerokość geograficzna to także dosyć ważny czynnik, który musi wziąć pod uwagę. W zależności od określonego terenu promienie słoneczne są pod innym kątem. Dlatego należy postąpić tak, aby zoptymalizować działania instalacji. Jeżeli chodzi o kąt nachylenia paneli to nie powinno być z tym problemu. Istnieje wiele narzędzi, które załatwią sprawę. Mamy także możliwość komputerowego obliczenia optymalnego kąta.
Fotowoltaika oraz jej samodzielny montaż
Zapewne wiele osób tego nie wie, ale istnieje możliwość samodzielnego montażu paneli. Jednakże, zanim zabierzemy się za jakiekolwiek prace warto odpowiedzieć sobie na pytanie, a mianowicie, czy posiadamy odpowiednie umiejętności, które są niezbędne, żeby przeprowadzić wszystkie działania. Jeśli dana osoba posiada odpowiednie certyfikaty oraz umiejętności może rozpocząć swoje działania. Jednak trzeba wiedzieć, że kupowanie materiałów na własną rękę oraz dokonanie nawet idealnego montażu bez odpowiedniego nadzoru równa się utracie gwarancji, co niestety jest dużym minusem. Pamiętajmy, że żaden specjalista od dystrybucji energii słonecznej nie podejmie ryzyka i nie zdecyduje się, aby powierzyć nam takie zadanie. Gwarancja w przypadku dość dobrych i znanych firm wynosi zazwyczaj 25 lat. Takie przedsiębiorstwo oferuje również inne usługi, takie jak instalacja, przegląd, transport. Dodatkowo, gdy montaż wykonujemy sami musimy mieć pozwolenie od Urzędu Dozoru Technicznego.