sistudio.pl

Portal budowlany

montaż paneli fotowoltaicznych
Ogród

Montaż paneli fotowoltaicznych

W pasie środkowym Polski gęstość strumienia słonecznego w słoneczny dzień letni wynosi 700 do 800 W na metr kwadratowy powierzchni (przy temperaturze otoczenia 20°C). Sprawność modułów słonecznych wynosi 14 – 16%, co oznacza, że moduł 80 W o wymiarach 560 x 1180 dostarczy około 80 W energii elektrycznej.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Moduł nie posiada mechanicznych części ruchomych, co wpływa na praktyczność jego działania. Konserwacja zapobiegawcza jest ograniczona do minimum. Żywotność wynosi do 20 – 30 lat. Moduły są tradycyjnie dostępne w dwóch wersjach: 12 V, 24 V. W celu uzyskania innych standardowych poziomów napięcia i niezbędnych wyjść, poszczególne moduły są komutowane w baterie. Mogą być one łączone szeregowo, równolegle i szeregowo-równolegle.

Pozycja robocza modułów powinna być tak dobrana, aby promienie słoneczne były skierowane na blat pod kątem prawie 90°. W tym przypadku wydajność modułu będzie maksymalna. W zastosowaniach prywatnych budowanie automatycznych urządzeń do śledzenia słońca (zasada słonecznika) jest niepraktyczne, ale w instalacjach przemysłowych, przy wytwarzaniu dużych ilości energii, jest to opłacalne i daje wymierny pozytywny efekt.

Podłączenie paneli słonecznych nie jest skomplikowaną procedurą, ale należy zachować pewną kolejność połączeń i pamiętać o środkach ostrożności. Po pierwsze, akumulatory są zazwyczaj instalowane na wysokości, zwykle na dachu. To samo w sobie stanowi zagrożenie. Po drugie, pamiętaj, że panele słoneczne są źródłem energii elektrycznej i są gotowe do pełnienia swojej funkcji w każdej chwili, niezależnie od tego, czy tego oczekujesz, czy nie.

Podłączenie paneli słonecznych do podłoża

Pierwsza i bezwzględna zasada obowiązuje nie tylko w przypadku paneli słonecznych, ale ogólnie w przypadku prac instalacyjnych na wysokości. Cokolwiek możesz zrobić i przygotować pod siebie, zrób to pod siebie. To, co można łatwo zrobić na ziemi, jest pięć razy trudniejsze do zrobienia na wysokości.

Zacznij od przykrycia powierzchni roboczej paneli słonecznych grubą tkaniną lub papierem i przymocowania ich do akumulatorów np. taśmą malarską. Należy to zrobić natychmiast, aby zapobiec przypadkowemu zwarciu przewodów, które trzeba wykonać.

Chciałbym dokonać rezerwacji na samym początku. Chociaż należy unikać dodatkowych styków w każdej instalacji obwodu elektrycznego, aby zminimalizować prawdopodobieństwo awarii. Każdy dodatkowy styk prędzej czy później ulegnie osłabieniu i jeśli nie zostanie w porę naprawiony, awaria jest nieunikniona. Jednak w tym przypadku zdecydowanie zalecam wykonanie zacisków z każdej baterii słonecznej dokładnie na tyle długich, aby można je było wprowadzić do wnętrza pomieszczenia, a już wewnątrz (pod dachem) zainstalować zestaw zacisków do przełączania baterii, zgodnie z wymaganiami schematu.

Warto to zrobić, aby w każdej chwili, przy każdej pogodzie, można było w razie potrzeby ponownie podłączyć baterie. Pozwoli to również na sprawdzenie wydajności każdej baterii pod dachem domu, dokonując w razie potrzeby pomiarów, itp.

Gniazda można wykonać zarówno za pomocą dwużyłowego elastycznego przewodu, takiego jak KG lub przewodu PV3, ale należy pamiętać o zabezpieczeniu przed uszkodzeniami mechanicznymi i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych za pomocą odpornej na działanie promieni słonecznych rury karbowanej. Ponadto, jeśli nie wybierzesz kabla z osłoną przeciwsłoneczną, upewnij się, że jest on chroniony przed promieniami słonecznymi. Przedłuży to jego żywotność. Nie oszczędzaj na przekroju – wybierz miedź o przekroju co najmniej 4 mm², lepiej 6 mm².