sistudio.pl

Portal budowlany

Podgrzewanie wody użytkowej pompą ciepła
Budownictwo

Podgrzewanie wody użytkowej pompą ciepła – pytania i odpowiedzi

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze, które jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku. Na zachodzie Europy taki sprzęt znajduje zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych oraz obiektach użyteczności publicznej. W Polsce również coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła.

Jak szybko zwraca się inwestycja w pompę ciepła?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, na temat tego, jak szybko zwróci się inwestycja w pompę ciepła. Uzależnione jest to od takich czynników jak:

• zapotrzebowanie budynku na ciepło,

• wydajność urządzenia,

• rodzaj systemu grzewczego,

• temperatura zewnętrzna,

• rodzaj dolnego źródła.

Warto jednak zaznaczyć to, że im większe jest zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości, to tym szybciej zwrócą się koszty związane z zakupem pompy ciepła. Najczęściej jednak jest to okres od 3 do 10 lat. Zaawansowane i dokładniejsze wyliczenia może przygotować firma zajmująca się sprzedażą i montażem takich systemów. Odpowiadając również na pytanie jaka cena, to koszt pompy ciepła do domu 100m2 wyniesie około 10 tys. zł, a z montażem i instalacją będzie to około 30-45 tysięcy złotych.

Jakie źródła energii dobrze jest połączyć z pompą ciepła?

Najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła jest montaż gruntowej pompy ciepła, która nie wymaga połączenia z żadnymi dodatkowymi źródłami energii. W okresie najmroźniejszych dni w roku bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie istniejącego zasilania w energię elektryczną i dogrzewanie domu wbudowaną w pompie ciepła grzałką elektryczną.

W przypadku pomp ciepła zasilanych powietrzem zewnętrznym wymagane będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła, ponieważ ich wydajność będzie spadać wraz z obniżeniem się temperatury zewnętrznej. Wybór dodatkowego źródła energii najlepiej jest dokonać poprzez przeprowadzenie symulacji kosztów inwestycji oraz eksploatacji dostępnych rozwiązań.

Czy mroźna zima będzie mieć wpływ na gorszą pracę pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła uzależnione jest głównie od dwóch czynników: temperatury pochodzącej z dolnego źródła i temperatury zasilania systemu grzewczego. Dlatego też mroźna zima może obniżyć sprawność pompy ciepła wyłącznie w przypadku, gdy dolne źródło podatne jest na niskie temperatury powietrza zewnętrznego.

Warto więc wykorzystać te rodzaje dolnego źródła, które są najmniej narażone na zewnętrzne warunki. Mowa tu przede wszystkim o źródłach sztucznych, takich jak ścieki, ciecze i gazy ogrzewane podczas procesów technologicznych. Jednak z racji tego, że są one bardzo rzadko wykorzystywane, dlatego też do budynków użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się naturalne źródła, czyli wodę gruntową albo wodę powierzchniową i grunt oraz powietrze. Decydując się na takie rozwiązanie, nawet najmroźniejsza zima nie będzie miała większego wpływu na wydajność pompy ciepła.