sistudio.pl

Portal budowlany

Co musisz wiedzieć przed zakupem kotła gazowego
Dom

Co musisz wiedzieć przed zakupem kotła gazowego?

Kocioł gazowy jednofunkcyjny, kocioł kondensacyjny, konwencjonalny – rodzajów urządzeń grzewczych, które wykorzystują paliwo jakim jest gaz ziemny jest wiele. Czym się od siebie różnią i jak dobrać moc kotła gazowego?

Przy zakupie kotła gazowego należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość jego wykonania, długość gwarancji i zalety urządzenia. Kluczowy jest także wybór rodzaju urządzenia i dobór odpowiedniej mocy kotła. Jak to zrobić?

Dobór mocy kotła gazowego

Obliczając moc kotła zazwyczaj przyjmuje się 0,6 kW mocy na każde 10 m2. Zakładając, że kocioł będzie miał odpowiednią moc na potrzeby ogrzewania domu, należy jeszcze dodatkowo uwzględnić jego wydajność c.w.u., czyli moc potrzebną do ogrzania wody.

Moc kotła można też obliczyć mnożąc powierzchnię domu (w m2) przez wysokość (w metrach) oraz tzw. wskaźnik powierzchniowy (który wskazuje stratę ciepła w danym budynku). W nowym budownictwie z dobrą izolacją i nowymi, szczelnymi oknami wartość wskaźnika powierzchniowego wynosi zazwyczaj 40 W na metr sześcienny. W starszym budownictwie – 60.

Są to jednak szacunkowe wyliczenia, Warto więc zadbać o to, by kocioł był dobrany na podstawie audytu określającego zapotrzebowanie na moc.

Jaki kocioł gazowy wybrać? Kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Istnieją różne rodzaje kotłów. Ze względu na sposób podgrzania ciepłej wody użytkowej wyróżnia się kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne.

W domach z dwiema łazienkami czy większej liczbie użytkowników zazwyczaj stosuje się kotły jednofunkcyjne. Wówczas instaluje się także zbiornik na wodę o odpowiedniej, dostosowanej m.in. do liczby domowników, pojemności.

Kotły dwufunkcyjne ogrzewają zarówno wodę do c.o., jak i c.w.u. w sposób przepływowy. Częściej stosuje się je w mieszkaniach i małych domach jednorodzinnych z jedną łazienką i niewielką liczbą użytkowników, a także w przypadku, gdy punkty poboru c.w.u. nie są zbytnio oddalone od kotła.

Kocioł kondensacyjny – co to takiego?

Oprócz tradycyjnych, konwencjonalnych kotłów gazowych istnieją także kotły kondensacyjne. Charakteryzują się one wysoką sprawnością (sięgającą nawet 107 procent), a przez to mniejszym zużyciem paliwa i większymi oszczędnościami na ogrzewaniu. Kotły kondensacyjny również mogą być jedno i dwufunkcyjne.

Zastosowana w tego rodzaju kotłach technika kondensacyjna pozwala wykorzystać, oprócz energii cieplnej powstałej w trakcie spalania gazu, także ciepło utajone, które w przypadku zwykłych kotłów pozostaje niespożytkowane i jest tracone wraz ze spalinami przez komin. Gazowy kocioł kondensacyjny jest w stanie niemal w całości odzyskać ciepło ze spalin i przekształcić je na ciepło grzewcze!

Kocioł gazowy to wygodne w użytkowaniu, bezobsługowe i bezpieczne urządzenie grzewcze. Dzięki niemu oszczędzamy miejsce (nie musimy składować opału ani przeznaczać na niego specjalnej kotłowni) i, dzięki wysokiej sprawności, pieniądze! Kotły gazowe wysokiej jakości od sprawdzonego producenta znajdziesz na https://www.defro.pl/k,82,kotly-kondensacyjne-na-gaz.html .