sistudio.pl

Portal budowlany

jak podłączyć lampki na balkonie
Ogród

Jak podłączyć lampki na balkonie? Praktyczny poradnik

Nieważne, czy chcemy powiesić lampki na naszym balkonie, żeby wzbudzić zazdrość u sąsiadów czy może po prostu chcemy udekorować nasze ulubione miejsce w mieszkaniu dla własnej przyjemności – jeżeli nie mamy doświadczenia w wywieszaniu lampek balkonowych, nasze starania mogą pójść na marne i światełka nie zapalą się. Dowiedz się, jak podłączyć lampki na balkonie z tego poradnika!

Najpierw jednak, jakie lampki można podłączyć na balkonie?

Lampki na balkon wywiesza się najczęściej w okresie świątecznym – piękne, kolorowe światełka nadają klimat i atmosferę Bożego Narodzenia. Można również wywiesić bardziej neutralne (np. białe) lampki na cały rok, aby balkon stał się bardziej przytulny. Jako że takowe światełka znajdują się na dworze, cały czas są wystawione na nieprzyjemne warunki atmosferyczne, jak wiatr, deszcz, śnieg, niskie temperatury, wysoka wilgotność i kurz, dlatego muszą być zrobione ze specjalnych, wytrzymałych materiałów. Ważne jest, aby nie wieszać zwykłych, wewnętrznych lampek, które pojawiają się co roku na naszej choince, tylko zainwestować w trochę droższe, ale solidniejsze i bezpieczniejsze lampki zewnętrzne. Bardziej technicznie mówiąc, powinny posiadać stopień ochrony IP44 lub większy i podwójnie izolowane przewody.

Jak podłączyć lampki na balkonie?

W tym momencie możemy odejść od teorii i skupić się na działaniu. Jest kilka sposobów na bezpieczne podłączenie lampek zewnętrznych na balkonie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie własnym i osób, które zgłosiły się do pomocy w wywieszaniu lampek – korzystanie z drabiny i nie wychylanie się bez asekuracji zza barierek balkonu stanowią podstawę.

Pierwszy ze sposobów na podłączenie lampek zewnętrznych jest dla mieszkańców posiadających gniazdko na balkonie. W tym wypadku wystarczy powiesić lampki i podłączyć je do gniazdka. Należy pamiętać, że najczęściej muszą być zasilane prądem o napięciu 230 V, a wtyczka powinna być wyizolowana.

Problem pojawia się, gdy takowego gniazdka na balkonie nie ma – wtedy można kombinować z przeciąganiem przewodu do środka mieszkania przez okna czy drzwi w taki sposób, aby nie uszkodzić ani kabla, ani obiektów, przez które jest przeprowadzany. Można również skorzystać z przedłużacza przystosowanego do nieprzyjemnych warunków atmosferycznych.

Innym sposobem będzie kupienie światełek LED zasilanych bateriami, które również mogą posiadać opcję automatycznego włączania i wyłączania się dzięki czujnikowi ruchu.

Warto dodać, że lampki nie muszą być tylko wieszane na barierkach – warto rozważyć dodatkowe oświetlenie sufitu czy ścian na balkonie.