sistudio.pl

Portal budowlany

Ceny mieszkań
Nieruchomości

Ceny mieszkań w dół? Nie w większych miastach

Ceny nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego w ciągu ostatnich kilku lat mocno poszybowały w górę. Dziś coraz więcej mówi się o tym, że będą one powoli spadać, jednak – jak się okazuje – tendencja ta nie będzie dotyczyła większych miast. Dlaczego mieszkania w miastach wojewódzkich wciąż będą drogie?

Milion za mieszkanie?

Ceny mieszkań w dużych miastach są bardzo wysokie – za średniej wielkości nieruchomość trzeba zapłacić ponad pół miliona złotych. Kawalerka kosztuje około 300 000 zł, natomiast duży dom szeregowy może kosztować nawet milion. Najczarniejsze scenariusze ekspertów spełniają się właśnie teraz – wzrost cen jest nie tylko widocznie zauważalny, ale i bardzo szybko postępuje. Co prawda za mieszkania z rynku wtórnego zapłacimy dziś nieco mniej, jednak różnice są  gruncie rzeczy niezbyt duże. Pocieszeniem wydają się optymistyczne prognozy, które mówią, że w kolejnych latach ceny nieruchomości nie będą już rosły, a być może nawet spadną. Tendencja ta nie musi jednak dotyczyć dużych miast, które odnotowują znaczny popyt na mieszkania zarówno z pierwszej, jak i drugiej ręki. W efekcie ceny nadal będą utrzymywać się na wysokim poziomie. 

Każdy chce mieszkać w dużym mieście

Jeszcze jakiś czas temu chętnie wyprowadzaliśmy się do mniejszych miejscowości, w których były nie tylko tańsze mieszkania, ale i spokojniejsze okolice. Dziś jednak coraz więcej osób pragnie wrócić do miast, zamiast budować się czy kupować mieszkania w małych miasteczkach. Skąd ta decyzja? Powodem są głównie odległości, jakie codziennie należy pokonać, aby dotrzeć do pracy, lekarza czy zrobić większe zakupy. W efekcie bywa, że w domu bywamy jedynie w weekendy i w dni wolne od pracy. Zamiast stać w korkach, chcemy mieć wszędzie blisko i korzystać z życia. Duży popyt na mieszkania w większych miastach oznacza, że ceny będą utrzymywać się na stabilnym, wysokim poziomie.

Trudny do przewidzenia rynek

Pocieszający jest fakt, iż rynek nieruchomości jest bardzo trudny do przewidzenia, zatem trudno oszacować, jak w najbliższym czasie będą kształtowały się ceny mieszkań. Obecnie mieszkania na sprzedaż Kraków Podgórze to jedne z najdroższych w mieście, lecz istnieje możliwość zakupu innych nieruchomości, położonych na przykład na obrzeżach miasta. Dzięki temu można nieco zaoszczędzić, a jednocześnie wciąż zamieszkiwać w dużej miejscowości. Trudno jednak stwierdzić, jaki jest najlepszy moment na zakup mieszkania – czy dobrze to zrobić teraz, pomimo wysokich cen, czy może lepiej trochę poczekać w nadziei, że zaczną one spadać?