sistudio.pl

Portal budowlany

fotowoltaika
Dom

Czy fotowoltaika się opłaca?

Obecnie wiele mówi się o ekologicznym podejściu w wielu dziedzinach życia, w tym również ogrzewania domu i dostaw prądu. Wszechobecny smog w połączeniu z rosnącymi cenami energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób poważnie rozważa montaż paneli fotowoltaicznych. Czym dokładnie wyróżnia się to rozwiązanie i czy rzeczywiście się opłaca?

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces, a także potoczna nazwa instalacji, która – ujmując kwestię najprościej jak się da – pozwala na wytworzenie energii z promieni słonecznych. Choć brzmi to utopijnie, takie rozwiązanie rzeczywiście jest możliwe, a co więcej – stanowi coraz częstszy wybór polskich gospodarstw domowych.

Aby móc korzystać z prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne, konieczny jest ich montaż na odpowiedniej powierzchni (najczęściej – na dachu domu, jednak w przypadkach, kiedy nie jest to możliwe, także na gruncie), a także odpowiednie ich podłączenie. Zasada działania fotowoltaiki jest prosta: procesy zachodzące w panelach pozwalają na wytworzenie prądu stałego. Ten jednak nie może być wykorzystywany w gniazdkach, dlatego też w ramach instalacji fotowoltaicznej montuje się również inwerter, odpowiedzialny za zmianę prądu stałego w zmienny, czyli ten, który znajduje się w naszych domach i z którego korzystamy na co dzień.

Zalety fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna oferuje wiele zalet, które trudno jest zignorować. To rozwiązanie, dzięki któremu:

  • możemy zaoszczędzić – przeciętnie, panele fotowoltaiczne mogą działać nawet przez około 25 lat, co oznacza że w tym czasie możemy cieszyć się sporymi oszczędnościami: w końcu energia produkowana przez słońce nic nas nie kosztuje. Choć początkowo musimy zainwestować pokaźną kwotę, by móc cieszyć się późniejszym spadkiem rachunków za energię elektryczną, w przypadku wielu gospodarstw domowych taka inwestycja jest po prostu opłacalna. W razie wątpliwości warto skontaktować się z firmą zajmującą się montażem fotowoltaiki – wiele przedsiębiorstw oferuje darmową wycenę;

  • nie oddziałujemy negatywnie na środowisko – energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii, do których należy fotowoltaika i wykorzystywane przez nią promienie słoneczne pozwalają ograniczyć negatywny wpływ, jaki człowiek wywiera na środowisko naturalne. Dzięki temu, że prąd możemy wykorzystać także np. do ogrzewania domu, mamy realny wpływ na poprawę ogólnego stanu środowiska naturalnego;

  • zyskujemy niezależność – zmiany cen prądu są niemożliwe do uniknięcia, zwłaszcza przy wciąż rosnącej inflacji. To sprawia, że wiele osób martwi się, czy dadzą radę pokryć rachunki za prąd. Korzystając z energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne możemy uniezależnić się od podwyżek!

Czy to się opłaca?

Zakup fotowoltaiki to inwestycja, która jest dobrym wyborem dla większości gospodarstw domowych. Jednak aby zakup rzeczywiście się zwrócił, a także pozwolił poczynić oszczędności, warto upewnić się, że oferująca panele fotowoltaiczne hurtownia sprzedaje wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu możliwe będzie pełne korzystanie z energii słonecznej.

Warto przy tym pamiętać, że choć rzeczywiście dla części gospodarstw domowych taka inwestycja nie jest opłacalna, to w zdecydowanej większości przypadków fotowoltaika jest równoznaczna z dużą oszczędnością. Kiedy nie warto inwestować w fotowoltaikę? Głównie wówczas, gdy domowe rachunki za prąd są na tyle niskie, że zakup fotowoltaiki po prostu by się nie zwrócił.

Niestety, określenie, czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaci wymaga fachowej wiedzy. W internecie można znaleźć przydatne kalkulatory, które pozwolą wyliczyć opłacalność tego rozwiązania, jednak nie zastąpią one oględzin na miejscu przeprowadzonych przez fachowca. Jeśli zatem chcemy skorzystać z możliwości, jakie daje instalacja fotowoltaiczna, w pierwszej kolejności upewnijmy się, że realizacja takiej inwestycji na dachu naszego domu jest możliwa, prosząc o wizytę instalatora. Taka konsultacja zazwyczaj jest bezpłatna, jednak warto dopytać o tę kwestię konkretną firmę, z której usług chcemy skorzystać. Potem – upewnijmy się, że oferująca panele fotowoltaiczne hurtownia posiada dobrej jakości elementy fotowoltaiki w niewygórowanych cenach.

Zakup paneli fotowoltaicznych może pomóc w poprawie domowego budżetu, a przy tym ograniczyć emisję niekorzystnych substancji do środowiska naturalnego. Dodatkowo, daje pewnego rodzaju stabilizację: w końcu o ile trudno na pewno stwierdzić, czy dostawcy energii nie podniosą cen po raz kolejny, to słońce z pewnością nie przestanie świecić w najbliższych latach!